PİL TOPLAMA KUTULARI

1 Aralık’ta başlayan ve 30 Nisan 2023 tarihinde sona erecek kampanyada ödül kazanabilecek düzeyde pil toplanabilmesi için Serdivan Hacı Emine Oba Ortaokulu yönetimi öğrencilerin ilgisini çekecek şekilde Sakaryaspor’umuzla birlikte 4 büyükler olarak tabir edilen Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un amblemlerinin yer aldığı pil toplama kutuları yaptırdı. Okulun girişindeki kutulara her gün düzenli olarak çevresinden topladığı pilleri atan öğrenciler gönül verdikleri takımı adına daha fazla pil toplama yarışına girerek kampanyadan ödül kazanmayı istiyorlar. Öğrenciler arasında tatlı bir yarışa neden olan örnek uygulama sayesinde çevremize zarar veren pillerin toplanması alışkanlığı da en üst düzeyde kazanılmış oluyor.

pil toplama (1)

‘SIFIR ATIK’ PROJESİ

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde her yıl ilkokul, ortaokul ve liselerimizde uygulanan atık pil toplama kampanyasının Cumhurbaşkanlığımızca başlatılan ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yürütülen ‘Sıfır Atık’ projesine de önemli katkı sağladığını ifade eden Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan tüm etkinliklerin okullarımızda özveriyle ve başarıyla uygulandığını belirtti.

SPOR SETİ HEDİYE

Atık pillerin kaynağında ayrı toplanarak çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi, okullarda çevre bilincini aşılamak ve bu sayede ilerleyen yıllarda daha temiz ve yaşanabilir çevreye kavuşmanın hedeflendiği ‘Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası’nda Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından; 50-249 kg arası pil toplayan her okulumuza iki adet top (1 adet futbol topu ve 1 adet basketbol topu), her 250 kg atık pil toplayan okulumuza ise içerisinde futbol, basketbol, voleybol topları, badminton seti, düdük, atlama ipi vb. malzemeler bulunan spor seti hediye ediliyor.