Dolar ve euro uçuyor Dolar ve euro uçuyor

PAS GEÇECEĞİ FİYATLANIYOR
ABD’den dün gelen zayıf veriler sonrasında altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Altının ons fiyatı, bugünkü işlemlerde 2026 dolara kadar tırmanarak yaklaşık 1 yılın en yüksek seviyesini gördü. Altının gram fiyatı ise, dolar/TL’de yaşanan yükselişten de destek bularak rekor üzerine rekor kırıyor. Altın fiyatları, ABD'de fabrika siparişlerinin şubat ayında beklentilerin üzerinde gerileyerek yüzde 0,7 olarak gerçekleşmesi ve açık iş sayısının 2021 yılından bu yana ilk kez 10 milyonun altına düşmesiyle yukarı yönlü hızlı bir tırmanışa yöneldi. Açıklanan veriler sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaşma adımlarına ara verebileceği beklentisini yükseldi. Dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri gerilerken, ters korelasyon etkisiyle altın fiyatları yükseldi. Küresel piyasalarda Fed’in mayıs toplantısında faiz artırımını pas geçeceği fiyatlanıyor.

ONS ALTIN 1 YILIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ
ABD’den dün gelen veriler ekonomide soğumaya işaret ederken, altın fiyatlarını destekledi. Altının ons fiyatı, hızlı bir yükselişle psikolojik seviye olarak görülen 2000 doları aşarken; bugün de tırmanışını sürdürüyor. Ons altın bugün en yüksek 2026 doları görürken böylelikle mart 2022 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Sarı maden saat 09:36 itibarıyla yüzde 0,21 oranında yükselişle 2024 dolarda hareket ediyor. Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi piyasaların yön bulması açısından kritik olacak.

GRAM ALTINDA REKOR ÜZERİNE REKOR
Ons altının fiyatı ve dolar/TL’nin değeri üzerinden hesaplanan altının gram fiyatı her iki enstrümanın yükselişinden destek alarak zirve seviyedeki yükselişini sürdürüyor. Gram altın tüm zamanların en yüksek seviyesini 1253 liraya yükseltti. Gram altın şu dakikalarda ise yüzde 0,30 oranında yükselişle 1252 lirada alıcı buluyor.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI
Bugün saat 05:00 itibariyle rekor kıran gram altın 1251 TL'den işlem görüyor.

  • Çeyrek altın 2.103 TL
  • Cumhuriyet altını 8.487 TL
  • Yarım altın 4.207 TL
  • ONS altın dün yükseldiği 2000 doların üstünde 2.039,90 dolardan işlem görüyor.

Bu Mart 2022'den beri yükseldiği en yüksek seviyeyi işaret ediyor.