Amerika Merkez Bankası’nın (FED) son açıklamaları ve 50 baz puanlık faiz artırım kararı piyasaları alevlendirdi. Mayıs ayından beri yükselişte olan dolar kuru Fed’in kararlarıyla yükselişini hızlandırdı. Gram altın 19 Mayıs 2022 Perşembe günü 937 liradan işlem görüyor.

gram_altin2
Altındaki yükselişi değerlendirmek isteyen altın yatırımcıları, gram altın için doğru seviyeyi bekler oldu. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise Temmuz ayında gram altının 1000 liranın üstüne çıkacağını belirtti. Memiş, ''Gram altın fiyatında ekran ile serbest piyasa arasında 20 TL fark var. Gram altın yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Temmuz’da 1.000 lira üzerini görecek. Benim öngörüm her geri çekilmeye bir alım fırsatı olarak değerlendirmek yönünde olacak” dedi.
Piyasalarda ons altının baskılandığına dikkat çeken İslam Memiş, bu baskılanmanın Temmuz ayında son bulacağını tekrarladı. Memiş, Doların baskı kabuğunu kırmasından sonra yükselişe geçmesiyle beraber dövizle borçlananları uyardı. Memiş, "Dolar/TL kurunda direnç seviyesi 15,80’di. Buranın kalıcı olduğunu görüyoruz. Bir sonraki seviye 16,40 bandıdır. Ancak bu seviyenin görülüp görülmeyeceği 26 Mayıs’ta gerçekleşecek Merkez Bankası faiz kararına bağlı olacak. TCMB bir müdahale yapabilir ya da gözlemleyebilir. Benim tahminim tekrar 16 üzerine çıması ve Haziran ayında yeni hamlelerle kısa vadeli bir baskılanma bekliyorum. Dolar gram altın başta olmak üzere diğer yabancı para birimlerini destekliyor” diye konuştu.

gram_altin3