ÖNEMLİ ROL OYNUYOR!

Sakarya'da denize girmek yasaklanınca o sahile akın ettiler! Sakarya'da denize girmek yasaklanınca o sahile akın ettiler!

DSİ Sakarya iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sakarya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Baraj (2)

DEKAR BAŞINA 10 BİN TL

Geyve Doğantepe Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,‘Çalışmaları devam eden Sakarya Geyve Doğantepe Barajı’nın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 5.970 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi. ‘İş kapsamında gövde imalatının; ön yüz betonu imalatı ve parapet duvarı imalatı ile kret düzenlemeleri dışında tamamlandığını’ ifade eden Genel Müdür Balta, ‘Ön yüz betonu donatı ve beton imalatları çalışmaları devam etmektedir. 2024 yılı içinde gövde parapet duvarı ve kret düzenlemelerinin tamamlanarak su tutmaya başlanılması planlanmaktadır. Temelden yüksekliği 53 metre ve su depolama kapasitesi 3,29 milyon m3 olan Sakarya Geyve Doğantepe Barajı’nın tamamlanması ile 2024 birim fiyatları ile dekar başına yaklaşık 10.000 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 60 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir " dedi.

Baraj (3)Baraj (6)Baraj (7)Baraj (5)Baraj (4)

Editör: Zhantor Jateey