SEÇİM TARİHİ NEDEN ÖNE ÇEKİLMEK İSTENİYOR?

Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarından önemli satır başları: “Gündemde çokça konuşulan seçim tarihine ilişkin konuştu. Tarihin güncellenmesinin sebeplerini sıraladı. "18 Haziran'da yapılsaydı milyonlarca kişi seçimden etkilenecekti" dedi. 14 Mayıs'a geçmeden önce soruların sahipleri ve sahiplerinin zihniyetiyle bir kaç şey söylemek istiyorum. CHP zihniyeti başta olmak üzere ve o zihniyetin peşine takılanlar uzun süre, derhal seçim söylemleriyle Türkiye'yi bir süre meşgul ettiler. Geldiğimiz noktada keşke bu seçimler 35 günde öne alınmasa gibi davranıyorlar. Neden? Çünkü gerçekten hazır olmadıklarını düşünüyorum, gerçekten altılı masanın kafasının karışık olduğunu düşüyorum. Bu bir ön seçim. Bir erken seçim değil. Seçim tarihinin güncellemesi adeta. Başkası başka tabiri kullanabilir.

Çıkmaza girer hükümet. Yürütme, yürütemez. Yürütmenin yürütemediği noktada çözüm olarak seçime erkene almakta bulur çözümü. Bugün öyle bir şey değil. Yürütmenin yürütemediği, işlerin işlemediği bir manzara söz konusu değil. Burada sadece ve sadece 18 Haziran'da ortaya çıkacak handikapları izale etme adına, milli irade daha bir başka yansısın sandığa, herkes daha kolay oy kullanabilsin diye bir tarih ayarlaması, güncellemesi yapılıyor. Bu yüzden buna erken seçim demiyoruz. İlla birileri buna erken seçim diyorsa varsın desin. 18 Haziran'a gittiğimizde Ramazan Bayramı'nı yok sayamayız. Kurban Bayramı'nı, hac takvimini, okulların tatil edilmesini, tatilcileri bütün bunları yok sayma şansınız yok. Tüm bu sebeplerle milli iradenin istenilen düzeyde sandığa yansımayacağını düşünüyoruz.

"TARİH ÖNE ÇEKİLMEZSE BUNDAN MİLYONLAR ETKİLENECEK"

Ali İhsan Yavuz, "Sadece hac için 100 bin kişi, tatilciler mevsimlik işçiler minimum birkaç milyon kişinin etkileneceğini düşünüyorum. 18 Haziran'da yapılsa bir milyondan fazla kişiyi kesinlikle etkiler. Belki etkilenecek insan sayısı 3 milyonu bulur. Dolayısıyla en az bir milyondan fazla kişinin etkilenmesini hiçe sayan bir zihniyet var. 18 Haziran'da seçim olması halinde herkes final döneminde yerinden hareket etmesi mümkün değil, eğer bunu 14 Mayıs'ta yaparak o kadar insan sınav döneminde değil bir kere " diye konuştu.

"6 MİLYON YENİ SEÇMEN VAR"

6 milyon yeni genç seçmen var ilk kez milletvekilliğinde oy kullanacak, belediyelerde de oy kullananlar da var bunların içinde. Dolayısıyla bunun 200 bini oy kullanamaz diyorlar. Yok kardeşim böyle bir şey. Yani Allah aşkına siyaset adına bu kadar rast gele söylemlerde bulunulabilir mi? "Kayıtlarım var" diyorsun "YSK'nın elinde dahi olmayan". Yok böyle bir şey. O bilgileri işlemeyi yeni öğrenmiş birileri. Bir takım verileri görünce ya ne büyük şeyler var elimizde diye düşünmeye başlamışlar. Biz onları 20 yıldır 30 yıldır görüyoruz. Çünkü YSK seçmen bilgilerini ve kayıtlarını siyasi partilere veriyor. Dolayısıyla siz önceki kayıtla sonraki kaydı çakıştırdığınızda bunu görüyorsunuz. Hatta nerde doğmuş, ne kadar kişi Türk vatandaşlığı kazanmış hepsini görüyorsunuz. Bunlar o kadar sıradan şeylerki... Dolayısıyla bir parça hesap kitap yapmayı biliyorsanız bunun ne kadar olduğunu bilirsiniz. Ya hesap kitap yapmayı bilmiyorsunuz ya da milletin kafasını karıştırmaya sat siyaset yapmaya adına yalanın siyasetini yapıyorsunuz. Rakam 200 binler değil, rakam 50 binler. 200 bin deme.

Diyelim ki sen bunu çok mühimsiyorsun. O zaman gel sende şöyle bir teklif yap. 'Daha öne alalım' de. 6 Nisan öncesine almak istemelerinin derdi, yeni seçim kanunları uygulanmasın. Ya buradan bakılır mı? Biz 9 Nisan'dan önce bu seçimi yapmayacağımızı söyledik. TBMM bu kadar boşuna mı uğraştı. TBMM bu kadar uğraşacak, bizde bu kanunlar uygulanmasın diye uğraşacağız. Böyle bir şey olabilir mi? TBMM bu kadar emek verdi, altılı masada o emek boşa gitsin diye emek veriyor şimdi. O altılı masanın derdi öne almak değil. Altılı masanın derdi yeni seçim yasaları uygulanmasın.

ERDOĞAN'IN ADAYLIĞI TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden adaylığı konusundaki tartışmaları çok net sözlerle değerlendirdi... "Net söylüyorum yeniden aday olur. Önünde hiçbir engel yok" diye konuştu. Yavuz, Erdoğan'ın 2023 seçimleri için aday olmasının önünde hiçbir engel olmadığını söyledi... Muhalefetin eleştirilerine "2028 seçimleri için olsaydı haklılardı" şeklinde yanıt verdi... Yavuz, "ama bu tartışmalar bir gün yapılacak ve o gün de 2028 olacak. 2028'de bu tartışmaları yapsalardı haklıydılar. Sayın cumhurbaşkanımız ilk döneminde. Şimdi seçilecek ikinci dönemi olacak... 2028'e geldiğimizde onu konuşacağız... Yenileme kararı olmazsa Erdoğan’ın ikinci dönemi, meclis yenileme kararı alırsa 2028'de işin rengi değişebilir..." dedi.

"10 MART'TA SEÇİM TARİHİ AÇIKLANABİLİR"

Yavuz, seçim tarihinin açıklanması için 10 Mayıs tarihini işaret etti... Seçim kararı için izlenebilecek iki formülü anlattı... "Anayasamızın 162'ncı maddesi çok net Meclis'te 5'te 3 çoğunlukla bu da 360 milletvekili demektir. Seçimlerin yenilenmesine karar verir. Meclis kararı verirse de ne zaman seçim olacağını da bu hüküm ile karar altına alır..."diye konuştu. İlk formül, yani meclisten "seçim kararı çıkmayacağını öngörüyoruz" diyen Yavuz, 14 Mayıs'ta kararlı olduklarını söyledi... Yavuz, seçim kararı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a işaret etti... "Millet ittifakı destek vermeyecek gibi görünüyor. O zaman ikinci yol geçerli olur. O da cumhurbaşkanının seçim yenileme kararı alması... " dedi.

AK PARTİ'NİN OYLARI

Ali İhsan Yavuz, "AK Parti'nin oyu yüzde 42, Cumhurbaşkanımızın oyu yüzde 52 bandında" dedi.

“HİÇBİR ŞEY OLMASA BİLE…” SÖZLERİ

Gençlere “Böyle bir şey demedim, videoyu paylaşayım, izlemenizi istiyorum” dedim. Birçoğu “Hakikaten dememişsin” dediler. Bu söz yüzünden gençlerle diyalog yakalama şansı buldum.

TV100

AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı ne kadar? AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı ne kadar?