Kayıp ve kaçağa geçit yok! Kayıp ve kaçağa geçit yok!

Ramazan Bayramı tüm ülkede olduğu gibi Sakarya’da da coşkuyla kutlanıyor.

Hendek ilçesi Dikmen Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar 115 yıldır süregelen geleneklerini bu bayramda da bozmadı. Mahallede birçok noktaya kurulan kazanlarda sabahın ilk saatlerinde pişirilmeye başlatılan keşkekler, toplu bayramlaşmanın ardından misafirlere ikram ediliyor.

Hendekte Asirlik Gelenek Suruyor (4)
"115'NCİ YILINI TAMAMLIYORUZ"
Bu bayramda bozulmayan gelenekle birlikte hazırlanan 30 kazan keşkek, yaklaşık 8 bin kişiye ikram edildi. Geleneği diğer nesillere de aktarmak istediklerini ifade eden Dikmen Mahallesi eski muhtarı Menderes Ayvaz, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da bayramın birinci gününde de keşkek yapmaktayız. Bayramda keşkek geleneğimizin 115’nci yılını tamamlıyoruz bu sene. Dedelerimizden, atalarımızdan kalan bu geleneği bizler de diğer nesillere inşallah aktarırız. 30 kazan keşkek yaptık ve 7-8 bin kişiye ikram edeceğiz” dedi.

Hendekte Asirlik Gelenek Suruyor (5)
“ÇOK GÜZEL BİR GELENEK”
Şenol Pektemek, “Buraya geldik keşkeğimizi yiyoruz yapanların ellerine sağlık. Çok güzel bir gelenek; yıllar önce büyüklerimiz başlatmış bu geleneği ve bizde devam ettirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın bu geleneği devam ettirmesi için de çabalıyoruz” derken, Emine Ulusoy, “Her sene yapılan bir keşkek geleneğimiz var. Çok memnunuz bundan” diye konuştu.

Hendekte Asirlik Gelenek Suruyor (3)
“MAHALLEMİZDE BİR ARAYA GELİYORUZ”
Ayten Polçumsu ise, “Bayramımız çok güzel geçiyor, herkes köye geliyor. Buraya gelenler de keşkeğimizi merak ediyor tabi. Bayramımız bu geleneğimizle birlikte çok mutlu geçiyor” ifadelerine yer verirke,n Hanife Köseoğlu ise, “Eskiden dedelerimizden kalan bir gelenek bize. Bu gelenek sayesinde mahallemize geliyor köylümüz ve burada buluşuyor kaynaşıyoruz. İnşallah devamı da gelir, bizden sonraki gençlerimize de tavsiye olsun” şeklinde konuştu.

Hendekte Asirlik Gelenek Suruyor (2)