Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001 tarihinde uğradığı saldırı sonucu 5 polis memuruyla birlikte şehit edilen Ali Gaffar Okkan için Hendek ilçesindeki mezarı başında anma töreni düzenlendi. 
Törene, dönemin Diyarbakır Valisi Cemil Serhatlı, Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Sakarya İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Eskişehir Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, Gaffar Okkan’ın eşi Zerrin, kızı Sezin, ablası Sebahat Arslan ve Gülsüm Özgen katıldı.
Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın eşi Zerrin Okkan, eşinin mezarına kızıyla birlikte aile bireylerini temsilen 5 karanfil bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın özgeçmişi okundu.
Törende ilk konuşmayı Hendek Belediye Başkanı Ali İnci yaptı. Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Diyarbakır halkının Ali Gaffar Okkan'ı unutmadığını ve ismini çocuklarına verdiğini söyledi. İnci, "Biz onlardan geçen sene 101 çocuğu buraya getirdik. Yalnız Ali Gaffar ismini vermediler çocuklarına Diyarbakır halkı, Ali Gaffar Okkan Yavuz demişler” dedi.


Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan da, Ali Gaffar Okkan’ın 13’üncü ölüm yıldönümünde bu kadar insanın mezarı başında anma törenine katılmasının Ali Gaffar Okkan’ın ne kadar sevilen ve gönüllerde yer eden bir insan olduğuna dair en önemli gösterge olduğunu söyledi.
Konuşmalardan sonra Okkan için mezarı başında Hendek Müftüsü Abdurrahman Şahin tarafından yapılan duanın ardından mezara karanfil bırakıldı. Mezarlıktaki törenin ardından şehit Ali Gaffar Okkan’ın rahmetli babasına ait ekmek fırınında bir yemek verildi.