6 YAŞINDA İMAM NİKAHI
İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya G.'nin kızı H.K.G.'yi henüz altı yaşında imam nikahıyla evlendirdiği ve çocuğun her gün cinsel istismara uğradığının ortaya çıkmasının ardından yeni bilgilere ulaşıldı.  Birgün gazetesi yazarı Timur Soykan, iddianameye giren fotoğrafları ve ses kaydını okurlarıyla paylaştı:  "(...) HKG.’nin iddianamede yer alan ifadesine göre; İstanbul Çengelköy’de yaşarken babası onu 29 yaşındaki müridi Kadir İ. ile imam nikahıyla ‘evlendirdi’.

KİMSEYE SÖYLENMEZ
Bir gün sonra babası tarafından gönderildiği ve karşı komşuları olan Kadir İ.’nin evinde cinsel istismar başladı. Kadir İ. ona bunun bir oyun olduğunu söylüyordu. Yıllar sonra H.K.G. ifadesinde şunları söyleyecekti: 'Ben ağladım. Kadir evlendiğimizi söyledi. Annem, babam nasıl evliyse bizim de evli olduğumuzu anlattı. ‘Sen benim karımsın, ben senin kocanım’ dedi. ‘Evliler böyle oyunlar oynar ama bu oyun kimseye söylenmez’ dedi. Annem ile babam Kadir’e ‘Damadım’ diyordu.'

FOTOĞRAF STÜDYOSU
İddialara göre; ilk zamanlarda annesi karşı çıkmıştı. Ancak babası anne evde olmadığı günlerde H.K.G.’yı Kadir İ.’nin dairesine gönderiyordu. H.K.G. 13 yaşındayken nişan, 14 yaşındayken düğün yapıldı. Bu sırada baba Yusuf Ziya G., İstanbul Sancaktepe’de Hiranur Vakfı’nın devasa ve kaçak külliyesini inşa ediyordu. H.K.G. 6 yaşında evlendirildikten sonra Kadir İ. tarafından fotoğraf stüdyosuna götürülmüş.

DOĞUM KAYDI İSTEMEDİ
17 Ağustos 2012 günü çocuğu, annesi Fatma G. hastaneye götürdü. Bir doktor, polise haber verdi. Anne ve o zaman 14 yaşında olan H.K.G. kendisine ezberletilenleri söyledi. 17 yaşında olduğunu ve kendi rızasıyla evlendiğini anlattı. Ancak savcılık akıl almaz biçimde doğum kaydı istemedi. Bunun yerine kemik yaşı testi için Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne sevk ettiler. Burada müritlerin araya girmesiyle teste 21 yaşındaki bir kadın sokuldu. 17 yaşında olduğunu söyleyen kızın kemik yaşı raporda 21 görünüyordu. Buna rağmen soruşturma kapatıldı.

'17 YAŞINA GELDİĞİNDE ANNE OLDU'
H.K.G., 17 yaşına geldiğinde anne oldu. Bir gün radyo programında evlendirilen küçük kız çocukları hakkındaki bir programı dinledi. Artık yaşadıklarının bir oyun olmadığını biliyordu ve bütün çocukluğu boyunca yaşadığı cinsel istismarın altında eziliyordu. İddianamede yer alan ifadesine göre; tekrar içine kapandı, ailesine ve tarikata boyun eğdi. 18 yaşına geldiğinde resmi nikah kıyıldı. Gizlice kullandığı sosyal medya hesabından tanıştığı bir kadına yaşadıklarını anlattı. Bu kadın ona, kocasıyla konuşmasını kaydetmesini ve şikayetçi olmasını söyledi.

İDDİANAMEYE SUNULAN SES KAYDI
İddianameye sunulan bu ses kaydında H.K.G. '6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi… Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı' diye konuşuyor. Kadir İ.’nin sözleri ise şöyle: 'Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyoz mu.'

VÜCUDUNDA MORLUKLAR VARDI
H.K.G.’nin şikayetindeki ifadesine göre; bu konuşmadan sonra evde Kadir İstekli’nin cinsel saldırıları devam etti. Şikayetçi olduğu sırada vücudunda morluklar vardı. İki yıl önce 30 Kasım 2020’de İstanbul Anadolu Savcılığı’nda şikayetçi oldu. Savcılığa, ses kaydının yanı sıra fotoğraflar sundu.

17 YAŞINDA EVLENDİ
Kadir İ., Yusuf Ziya G. ve Fatma G., ifadelerinde H.K.G.’nin 16 yaşında nişanlandığını ve 17 yaşında evlendiğini savundular. 6 yaşında evlendirilmediğini ve cinsel istismara uğramadığını öne sürdüler. Kadir İ. konuşma kaydı için 'Sık sık 6 yaşında evlendiğimizi ve tecavüze uğradığını söylüyordu. Kavga büyümesin diye onu onaylıyordum' dedi.

DOĞUM KAYDI İSTENDİ
Bu kez savcılık H.K.G.’nin doğum kaydını Sapanca Nüfus Müdürlüğü’nden istedi. 1998 doğumluydu, üstelik İstanbul’daki Fatih Özel Hastanesi’nde dünyaya gelmişti. Yani H.K.G.’nin ifadeleri doğrulandı. 2012’de doktorun ihbarıyla başlayan soruşturma sırasında sadece 14 yaşındaydı ve evlendirilmişti. H.K.G.’ye 13 yaşında nişan yapılmış.

TUTUKLANMADILAR
30 Ekim 2022’de İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın iddianamesi tamamlandı. Savcı iddianamede H.K.G.’nin anne ve babasının istismara göz yumduğunu anlattı. Kadir İ., tarikat lideri baba Yusuf Ziya G. ile anne Fatma G.’nin zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediklerini belirtti. Ayrıca savcı, Kadir İ.’ye cinsel saldırı suçundan da ceza istedi. Ancak 27 yıldan az olmayacak şekilde ceza istenmesine karşın Kadir İ., Yusuf Ziya G. ve Fatma G. tutuklanmadı. (...)"