KİREÇ DOLU ÇUVALLAR
Kuzuluk Topçusırtı Mahallesi'nde yaşanan olayda, il dışından ilçeye gelen tüccar, bir çiftçinin fındığını piyasadan yüksek fiyat vererek almak istedi. Akyazıhaber’de yapılan habere göre tüccar kamyonla fındığı almak için gelirken sözde boş olan ancak içinde kireç bulunan çuvallarla aracı kantara soktu.

Kantardan çıktıktan sonra kamyondaki 14 kireç çuvalı mahallede araçtan atıldı. Arkadan gelen başka bir araçtaki kişiler atılan çuvalları yol kenarına çekti. 

MUHTARA BİDLİRDİLER
Fındık üreticisi ise dolandırıcılıktan habersiz fındığını tüccara verdi. Tüccar çuvallardaki fındığı kamyona yüklediği sırada yolda kamyondan kireç atıldığını gören vatandaşlar durumu muhtara bildirdi. Mahalledeki kamera görüntülerini inceleyen muhtar durumu anlayınca fındığını satan çiftçiye ulaştı. Gece olduğundan kamyon yeniden kantara çıkarılamadı. Vatandaş şikayetçi olmazken tüccar vatandaşın tartısıyla tartılan ve 5 ton 800 kilo gelen fındığı piyasa fiyatının üzerinde almak zorunda kaldı.  

HİLEYE KARŞI UYARDI
Kuzuluk Orta Mahalle Muhtarı Murat Çakmakçı ve Kuzuluk Topçusırt Mahalle muhtarı Osman Boğaz fındıkçıları tüccarların tartı ve kantar hilesine karşı uyardı. Araçların kantara girerken fındıkçının aracın boş olduğunu görerek emin olması konusunda uyaran Çakmakçı; "Kesinlikle kamyonla tonaj olarak fındık satılacaksa kamyonla gelenlerin kantara girerken satacak olan vatandaşımız da kamyonun boş olduğunu görsün. Dün akşam bir vatandaşımız direkten döndü. İl dışından gelen bir tüccar piyasanın üstünde fiyat vermiş.

"VATANDAŞ DİREKTEN DÖNDÜ!"
Sözde boş olarak kantara girmiş ve kantardan çıktıktan sonra mahallemiz sınırlarında vatandaşlarımızda gördüler kamyondan içinde kireçler bulunan 14 çuvalı yol kenarlarına atmışlar. Fındık kamyonu kantara girerken kireçlerle tartılıyor vatandaşın evine yaklaşırken kireçleri yola atıyorlar ve vatandaşın fındığı yükleniyor. Fakat kireçleri kamyondan attığını gören vatandaşlar bizi aradı. Olay ortaya çıktı. Vatandaş direkten döndü. Vatandaşın en az 600-700 kilo fındığı yok sayılacaktı. Fındık kamyona yüklenip eğer kantara gitseydi fındık 5 bin 100 ila 5 bin 200 kilogram bandında olacaktı. Vatandaşımız en az 30 bin lira zarar edecekti" diye konuştu.