ARTIŞ BEKLİYOR!
Daha önce 80 TL'ye fındık alacağını bildiren Ferrero, Levant Kalite Fındık için 95 TL olarak yeni bir fiyat açıkladı. Bu şaşırtıcı değişiklik, fındık piyasasını altüst ederken tüccarlar piyasanın ne yöne gideceği konusunda ne diyeceklerini şaşırdı.

500 TL’lik banknot için tarih verdi! 500 TL’lik banknot için tarih verdi!

Bu sezon, fındık hasadı başlamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabuklu Levant kalite fındık alım fiyatı 82.50 TL, yağlı fındık (Giresun) için ise 84 TL olarak duyuruldu. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, 1 ay önce TMO'nun fındık alım fiyatlarını güncellemeyeceğini açıklamıştı.

Ancak Ferrero'nun attığı bu adım sonrasında üreticiler, TMO'nun da fiyatları güncellemesi gerektiğini vurguladılar.

DSC_0081
120 TL BEKLENTİSİ!
Döviz kurlarındaki yükselme ve piyasadaki fiyat değişiklikleri, fındık fiyatlarının serbest piyasada kısa bir süre içinde 100 TL'yi aşması bekleniyor. Fındık üreticilerinin umudu, fiyatın en az 120 TL olması yönünde.

Bölge bölge değişiklik göstermesine rağmen ortalama 105-107 TL'ye kadar yükselen fındık fiyatları, daha sonra büyük bir düşüşle 88 TL'ye geriledi; ancak haftanın başında 90-94 TL aralığında piyasada işlem görmeye başladı. Serbest piyasada il il fındık fiyatı şu şekilde oluştu:
Samsun serbest piyasa fındık fiyatları güncel olarak: 96 TL,
Giresun’da serbest piyasa fındık fiyatları güncel olarak: 97 TL,
Trabzon serbest piyasa fındık fiyatları güncel olarak: 91 TL,
Ordu serbest piyasa fındık fiyatları güncel olarak: 94 TL,
Sakarya serbest piyasa fındık fiyatları güncel olarak: 90 TL.