İhracatın iptal edilmesi de engel olamadı İhracatın iptal edilmesi de engel olamadı

TÜCCARA YÖNELDİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatını yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre Giresun kalite için kilogram başına 84 lira, levant kalite için kilogram başına 82 lira 50 kuruş olarak açıklamasının ardından çiftçiler fındıklarını TMO’ya satmak için harekete geçti. Ancak TMO fındık alımında 1 ay sonrasına sıra verirken, ücret ödemesini de fındığı aldıktan 1 ay sonrasına ertelemeye başladı. Çiftçi 2 ay kayıp yaşamamak için ise tüccara yöneldi.

80 LİRADAN ALACAK

Tüccarlar fındığı 73 liradan almaya başladı ancak bu kez yine en fazla fındık alımı yapan FERRERO’ya gözler çevrildi. Piyasada fındık alımı devam ederken, FERRERO yaklaşık 1 aydır fiyat açıklamazken bu sabah itibarıyla tüccarlara ve fabrikalara faturalı olarak 80 liradan fındık alacağını duyurdu.

PİYASALAR ALT ÜST OLDU

FERRERO’nun fiyat açıklamasıyla tüccarlar da ne yapacağını şaşırdılar. Çoğu tüccar haftaya kilogram başına 77 liradan alım yapabilme yönünde hazırlıkla başlarken, faturalı 80 lira fiyatı duyunca yeniden fiyat belirlemek için alımları durdurdular. 80 liralık alım fiyatına fatura ve KDV eklenince tüccarda kendisini kurtarmak için fiyatları aşağı çekmenin yolunu aramaya başladı. Bu sayede FERRERO piyasaya istediği gibi hükmederken, hem üreticiyi hem tüccarı dar boğaza itti.