"GÖRMEZLİKTEN GELİYORLAR"
Ferizli Doğayı Koruma ve Tarımı Destekleme Derneği Başkanı Osman Bostan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Mahkeme kararlarına rağmen on binlerce dönüm verimli tarım arazilerinin üzerine kurulacak olan 2. bir OSB için ÇED raporunun ardından imar planları da Sakarya Büyükşehir belediyesi tarafından onaylandı. Her fırsatta tarımın öneminden dem vuran büyükşehir belediye başkanı Ekrem Yüce, Ferizli belediye başkanı İsmail Gündoğdu ve SATSO başkanı Akgün Altuğ, STK temsilcileri ve siyasi partiler ne hikmetse yüzyıllardın ekilen bu verimli ve mümbit toprakları görmezlikten gelerek Ferizli’nin ikinci bir Dilovası olmasına göz yumuyorlar.”

"HER PROJEYE TAMAM MI DİYECEKLER?"
Ancak her şey bitmiş gibi görünse de henüz halk ve hukuk son sözünü söylemedi diyen Ferizli Doğayı Koruma ve Tarımı Destekleme Derneği Başkanı Osman Bostan, şöyle devam etti; “Cezaevleri yatırımından başka hiçbir sosyal ve yapısal faaliyetle henüz haiz olmamış olamamış Ferizli’ye 18bin 20 bin iş istihdamı yaratılacağını söyleyen ezberciler; hala SUBÜ Meslek Yüksek Okulu (MYO) ilkokulda hizmet veriyor olduğunu biliyor musunuz? Sakarya’nın özellikle kuzey bölgesine OSB adı altındaki uygulanmakta olan kirli sanayi planlarına şehrin yöneticilerinin çanak tutması çok acı ve anlaşılır gibi değil. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de 'Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği’nin (GEKADER) Sakarya Karasu Limanı’na komşu geliştirdiği ve Türkiye’nin ilk EKO Endüstriyel Yeşil Organize Sanayi Bölgesi projesinde sona gelindi' diye haberler çıkmaya başladı.  Soruyorum Limana komşu derken neresini kastediyorlar? Acaba bu güzelliklerimizi 'yeşil OSB' adı altında Avrupa’nın çöpünü getirerek mi mahvedecekler! Yani Sakarya’yı yönetenler dışardan gelen her projeye he mi diyeceksiniz?”

BÜYÜKŞEHİR ONAYLADI
Ferizli’de kurulacak olan Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Eylül ayı meclisinde, 523 hektar büyüklükteki SOMİ OSB’nin 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planına işlenmesi konusu İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmişti. Komisyon yaptığı incelemelerin ardından Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi sınırının, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oluru ile belirlenmiş sınıra uygun şekilde işlenmesine yönelik 1/100000 ve 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı değişiklik teklifini kabul etti.

4 YILDA TAMAMLANACAK
Projenin 5 yıl sürecek ilk etabında Sanayi Parselleri, Teknik Altyapı alanları; İdari Sosyal Tesis Alanı ve Arıtma tesisi alanı tamamlanacak. 4 yılda tamamlanacak 2.etapta ise Sanayi parselleri, Hizmet Destek Alanları ve İdari ve Sosyal Tesis Alanlarının inşaatları tamamlanacak. SOMİ OSB’de 18 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şu ana kadar 185 firma OSB’de yer almak için resmen başvuruda bulundu. Bu rakam 205 firmaya kadar yükselebilecek.