Milyonlarca EYT’li emekli olmak için gün sayıyor. Emeklilikte Yaşa Takılan kişilere emeklilik yolu açılması için TBMM’de düzenleme yapılması bekleniyor. Düzenleme, 8 Eylül 1999’dan önce işe başlamış ve sigorta sisteminin değişmesi nedeniyle emekli olamayan kişileri kapsayacak. Milyonlarca EYT’li emekli olduğu takdirde yüklü bir para almaya da hak kazanacak. EYT’lilere çalıştıkları her yıl için 15 bin 371 TL’ye kadar ödeme yapılacak.

eyt2-2
Milyonların gözü kulağı EYT düzenlemesinden çıkacak haberde. İlk etapta 1.5 milyon kişinin emekli olacağı, sonrasında da kapsamın genişleyeceği EYT düzenlemesiyle emeklilik yolu açılacak. EYT kapsamında emekli olan kişilerin ellerine de toplu para geçecek. EYT’liler çalıştıkları her yıl için 15 bin 371 TL’ye kadar ödeme alacak. EYT düzenlemesinde şartların Aralık ayında açıklanması bekleniyor. Ocak’tan itibaren emeklilik başvurularının alınacağı tahmin ediliyor.
EYT yasasıyla milyonlarca kişi emekli olmaya hak kazanacak ve çalıştıkları yerlerde emeklilik başvurusu yapacak. EYT’liler işyerlerinden toplu ödeme alabilecek.
Kıdem tazminatı ve birikmiş izinler, normal şartlarda emekli olan herkes gibi EYT’lilere de verilecek.

eyt3-2
KAÇ YIL GEREKECEK?
Takvim’in haberine göre; SSK’lı çalışanların kıdem tazminatı alması için gerekli şartlar arasında; emeklilik hakkının elde edilmesi, yaş, sigortalılık ve prim gününün doldurulması yer alıyor. Emeklilik nedeniyle işten ayrılan EYT’liler de kıdem tazminatı alarak işi bırakabiliyor. Emeklilik nedeniyle işyerinden ayrılacak çalışanın, emekli olacağı yerde en az 1 yıl çalışmış olması gerekiyor. SGK’dan alınacak şartların tamamlandığına dair yazı ile işverene başvuru yaptıktan sonra, işten ayrılma nedeniyle dilekçe vermek gerekiyor. Dilekçede ayrılış nedeninin emeklilik olduğunun belirtilmesi önem taşıyor.

eyt4-2
TAVAN ÜCRET DEĞİŞECEK
Kıdem tazminatı hesaplamasında işçinin aldığı son brüt ücret değerlendirilecek. Emekli olan kişiye aynı şirkette çalıştığı her 1 yıl için 30 günlük brüt ücret ödenecek. Brüt ücrete yıl içinde ödenen düzenli ödemeler de dahil olacak. Kıdem tazminatı ücretinin tavanı da bulunuyor. Bu tavan ücreti aşan çalışanlara her bir çalışma yılı için tavan tutar ödenecek. Kıdem tazminatı tavanı şu anda 15.371 TL olarak belirlenmiş durumda.

eyt5-1
Ancak Ocak ayında yapılacak zamlarla kıdem tazminatı tavan ücreti de değişecek. Ocak ayında en düşün tazminat seviyesi yeni brüt asgari ücret kadar olacak.
İş Kanunu’na göre emekli olan kişilere verilecek kıdem tazminatı tavanı belirlenmiş durumda. Bu nedenle tavan ücreti aşılamaz. Ancak işveren kendi arzusu ile bunu aşarak bir para ödemek isteyebilir, bunda herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Çalışanın rızası olmadan kıdem tazminatına taksit yapılmaz. Tazminat bedeli peşin ödenir. İşveren ancak işçinin açık rıza onayını alırsa kıdem tazminatını taksitle ödeyebilir. Emeklilik nedeniyle işten ayrılan EYT’lilere ihbar tazminatı verilmeyecek.