EYT düzenlemesinde mutlu sona yaklaşıldı. Meclis’e gelecek düzenlemede teknik çalışmalar tamamlandı. Taslak haline getirilecek düzenleme hayata geçtiğinde milyonlarca kişi emekliliğe hak kazanmış olacak.
SGK uzmanı Muhammet Bayram’ın değerlendirmelerine göre; EYT için en önemli kriter tarih olacak. Kişiye özel maaş sistemi benimsenecek.
Teknik çalışmaların tamamlandığı düzenlemenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulması bekleniyor. Erdoğan’ın onay vermesinin ardından düzenleme aralık ayında TBMM’ye gelecek ve yasalaşacak. Yani 2023 yılında milyonlarca EYT’li emeklilik sistemine dahil edilecek.
Çalışmaların tamamlandığı düzenlemede yaş şartı kaldırılıyor. İlk etapta 1,5 milyon kişiyi kapsaması beklenen düzenleme genişledi ve yaklaşık 4,5 milyon kişinin faydalanması bekleniyor.

eyt_yas_sarti2

TEKE İNDİRİLECEK
Yapılan hesaplamalara göre; 18 yaşında sigorta başlangıcı olan ve 25 yıl aralıksız sigortası olan bir çalışan 43 yaşında emekli olabilecek. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın emekli olma yaşları ve prim gün sayıları SGK’ya göre daha yüksek. Bu sorunun da düzenlemeyle birlikte ortadan kaldırılması bekleniyor.
8 Eylül 1999’dan önce sigorta girişi olan SSK’lıların 5 bin prim gün sayısı bulunuyordu. Sonrasında prim gün sayısı artırıldı ancak Bağ-Kur’dan sigortası olan kişilerden prim gün sayısı 9 bine kadar çıkıyor. Bu dengesizliği gidermek için emeklilik sistemlerinin teke indirilmesi gündeme alındı.

eyt_yas_sarti3
YAŞ SINIRI KALKIYOR
EYT’de çok konuşulan meselelerden birisi de yaş sınırı şartı olmuştu. Alt yaş sınırıyla birçok kişi kapsam dışında kalabilirdi. SGK Uzmanı Bayram’a göre; şu anda masada yaş şartı bulunmuyor.
EYT’linin maaş hesabında ise prim sayısı belirleyici olacak. 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası emekli olanlarda maaşlar değişiklik gösteriyor. 2008’den sonra oranlar daha düşük olduğu için maaş da düşüyor. Bu düzensizliği ortadan kaldırmak için çözüm yolu masada. Yaş şartı ortadan kaldırılsa da EYT’liler için kademeli sisteme geçilecek. Böylelikle fazla prim ödeyen kişilerin maaşı da fazla olacak./ Türkiye Gazetesi