Aralık ayında Meclis’e gelmesi beklenen düzenlemeyle EYT bekleyenlerin sorunlarının giderilmesi amaçlanıyor. Prim günü eksik olan kişiler ise doğum ve askerlik borçlanması ile eksiklerini tamamlayabilecek.
EYT’de yaş barajı yıkılıyor. Yaş şartı nedeniyle emekli olamayan bu kişiler için emeklilik yolu açılıyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; “Asgari ücretle ilgili düzenlememiz var. Bir de biliyorsunuz çok konuşulan  EYT ile ilgili çalışmalarımız var. Kapsamlı, bütün sorunları aşmaya yönelik olduğunu söyleyeyim. Onda da sona yaklaştık tahmin ediyorum aralık ayının başında açıklayacağız” ifadelerini kullanmış ve EYT bekleyenleri heyecanlandırmıştı.
Düzenlemenin detayları ile ilgili yeni iddialar ortaya atılıyor. Staj ve çıraklık sigortasının da EYT’ye kabul edileceği yönünde haberlerin yanı sıra yaş şartı ile ilgili beklentiler de yükselmişti.

eyt_112
YAŞ ŞARTI KALKACAK İDDİASI
SGK uzmanı Özgür Erdursun ise yaptığı son açıklamayla EYT bekleyenleri heyecanlandırdı. Erdursun; EYT’de yaş şartının ortadan kalkacağını ve prim günlerinin önem kazanacağını iddia etti.
Twitter’dan açıklamalarda bulunan Erdursun; “EYT ile artık “sen kaç yaşında emekli oluyorsun” sorusu bitecek, “emekli olman için kaç günün var, kaç günün eksik” sorularını çok duyacaksınız. EYT’liler için bundan sonra “Prim Günü” çok önemli olacak!” ifadelerini paylaştı.

eyt_113
EYT’LİNİN PRİM GÜNÜ KAÇ OLACAK?
Meclis’e gelecek düzenlemede aranan ilk şartın 8 Eylül 1999’dan önce işe girmek olacağı belirtiliyor.
Çalışan SSK’lı kadınların 20, erkeklerin ise 25 yıl sigortalılık süresini tamamlamış ve 5 bin prim gün sayısını doldurmuş olması gerekiyor.
Bağ-Kur’lu çalışanlar için erkeklerde 9 bin prim günü, kadınlarda ise 7 bin 200 prim günü aranıyordu.
EYT düzenlemesi hayata geçtikten sonra bu kişiler işyerlerinden ayrılarak kıdem tazminatı alabilecek.
Düzenlemeden toplam 4,5 milyon kişinin yararlanması bekleniyor. İlk etapta da emekli edilecek kişi sayısının 1.5 milyon olacağı tahmin ediliyor.
Eksik prim günleri olan kişiler ise borçlanma seçeneği ile eksik günlerini kapatabilecek. Askerlik ve doğum borçlanması gibi yollarla prim günlerini tamamlayabilirsiniz.

eyt_114
HATALI GÜNLERİ KONTROL EDİN
Primi eksik olanların yanı sıra primleri hatalı ya da şüpheli olanların da bu günleri kontrol ettirmesi gerekiyor. E-Devletteki hizmet dökümünde yer alan S, K ve Ş harflerine dikkat etmek gerekiyor.
K harfi olanlar kontrolü, S sahte, Ş şüpheli. Bu 3 harf içinde S harfi olanlar için büyük risk bulunuyor. Eğer sahte sigorta varsa, EYT çıksa bile bu kişiler emekli olamayacak./ Türkiye Gazetesi