"MART GİBİ MAAŞLAR YETİŞİ"
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz katıldığı Kanal7 ekranlarında Başkent Kulisi programında Mehmet Acet'in konuğu oldu. Herkesin merak ettiği EYT maaşları için, "Şubat, Mart gibi yetişir maaşlar diye tahmin ediyoruz. Ay sonunda gelirse Şubat'a da yetişebilir maaşlar" açıklamasını yaptı.

İşte Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları:
“Halkımızı ilgilendiren konuların başında enflasyon var. Enflasyonla ilgili şunu söyleyebilirim. Aralık enflasyonunda düşüşe geçeceğimizi ifade etmiştik ve gerçekleşmede bu yönde oldu. Yüzde 84'lerden yüzde 64'lere düşmüş oldu. Şöyle bir tablo gördük, geçen yılın toplamına bakacak olursanız ilk çeyrekte yüzde 7'lerde büyüdü, ikinci çeyrekte yüzde 5'lere düştü, son çeyrekte yüzde 2'lere geriledi. Bu yılda aynı tabloyu bekliyoruz. O trende girdi diyebiliriz. İçeride izlediğimiz politikaların yanı sıra dışarı izlediğimiz politikalar da önemli. Dolayısıyla bu yıl daha olumlu bir tablo var. Belli bir zaman enflasyonla mücadelemiz devam edecek. Vatandaşımızın enflasyona ezdirmemek için bazı politikalarımıza da devam edeceğiz.

"ÜCRET ARTIŞLARINDA TÜM İMKANLAR ZORLANDI"
Satın alma gücündeki kayıpta en önemli mekanizma ücretler. Çalışanlar, emekliler, kamu çalışanlarında çok önemli artışlar oldu. Asgari ücret vergi dışı bırakıldı, sosyal destekler artırıldı. Bütün bunlarla satın alma gücündeki erimeye engel olmaya çalıştı hükümetimiz. Her türlü imkanlar zorlandı. Ücret artışıyla enflasyon artışını mukayese etmemiz lazım. O dengeye bakmamız lazım, ikisi arasında belli bir etkileşim de söz konusu. İlk 6 ay için çok önemli artışlar yapıldı. 6 ay sonra enflasyon farkına bakılarak yeniden artışlar olabilir. Geniş kesimleri rahatlatmak için yapıldı. Büyüme açısından da bereketli bir sonuç doğuracak.

SÖZLEŞMELİLERE KADRO VE EYT İÇİN TARİH!
Sözleşmeli kamu çalışanlarının kadroya alınmasıyla ilgili 458 bin sözleşmeli üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Sözleşmeliyken bazı konularda daha yüksek ücret alıyorsanız, kadroya geçince fedakarlık etmeniz gereken konular olabilir. Önümüzdeki hafta Meclis'imiz tamamlar. Bazen muhalefetin engellemeleri oluyor ama daha hızlı gidilir diye düşünüyorum. Sırada EYT var, hükümetimiz çok uzun süredir çalıyor. Konunun en basında bakanımız geliyor. Bu ay sonunda Meclis'imize talepler ulaşır diye düşünüyorum. Meclis'imize gelir gelmez en kısa sürede biteceğini düşünüyorum. Boş yere beklenmiyor, bir takım hazırlıklar yapılıyor. Şubat, Mart gibi yetişir maaşlar diye tahmin ediyoruz. Ay sonunda gelirse Şubat'a da yetişebilir maaşlar."