AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, CNN Türk’te canlı yayına katıldı. Sarıeroğlu programda, EYT ve 3600 ek gösterge hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Sarıeroğlu, "Tüm Türkiye’de 5 milyon 300 bin kişiyi ilgilendiren çalışma sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. 2018 yılında ilk önce polislerle başlayan sonra din görevlileri, sağlık görevlileri diye 4 meslek grubuyla genişletilerek ifade edilen bir düzenlemeydi. Uzun çalışmalarla son haline geldi. Kabine toplantısının ardından müjde olarak açıklandı" dedi.

eyt_3600_aciklamasi2

Sözlerini, “Çok şükür ete kemiğe büründü ve kamuoyu ile paylaşıldı” diye sürdüren Sarıeroğlu, “Bugün Meclis’te sağlık çalışanlarımızla alakalı 14 maddelik teklif sunuldu. Toplu sözleşmelerde 6 aylık düzenleme yapılıyor. Sene başında enflasyon net oturduktan sonra sene başında bu sürece başlamak daha uygun olacak.
İnşallah tüm artışlar, yapılacak çalışmalar yapıldıktan sonra 7 aylık süre içerisinde ilgili taraflarla istişareler devam eder, sene başında tüm çalışanlarımızı ilgilendirecek düzenlemeleri hayata geçirmiş oluruz diye umut ediyoruz” diye konuştu.

DEVRİM NİTELİĞİNDE
Kamu personel yönetimi sisteminin hem çalışanlar, hem de emeklilerle ilgili teknik bir sistem olduğunu söyleyen Sarıeroğlu, “Kamu görevlileri, 5 ayrı cetvelde düzenleniyor. 15 derece, 9 kademeye ayrılıyor. 12 tane hizmet sınıfı var. Çok teknik bir alan. O yüzden yaptığımız düzenleme devrim niteliğinde bir düzenleme. 4 meslek grubuyla ilgiliydi. Ancak bu istişare süreçlerinde kamu görevlilerinden gelen talepler 4 meslek grubunda yapılacak oynamanın farklı handikaplara yol açacağı sebebiyle kapsam genişletildi. Hiç göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfına bile 600 gösterge verildi. Aslında herkesin terfi ettiğini söyleyebiliriz” dedi.

MAAŞLARA DA YANSIYACAK
Tüm öğretmenlerin 3600 ek gösterge, 2 yıllık polis memurlarının 3600 ek göstergeye çıkarıldığını ifade eden Sarıeroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e çıkarılmış durumda. Yardımcı hizmet sınıfı dahil tüm kamu çalışanlarına 600 puan veriliyor. Bu süreç hala istişareye açık. Meclis’e gelecek. O süre içerisinde Çalışma Bakanlığı istişareyi başarılı bir şekilde yürütecektir. Uzlaşma ile toplu sözleşme tamamlandı. Asgari ücrette tarihimizin en yüksek oranında artış söz konusu oldu. Şimdi temmuz ayında toplu sözleşme yapıldığı zaman ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 7 oranında artış ve üzerinde enflasyon farkı verilecekti. Temmuz ayında bu hesaplamalar baştan yapılacak. Aralık sonunda tekrar yapıldığı takdirde muhakkak artışlar olacak.
Bu süreç daha çok emekli maaşlarını ve tazminatlarını etkileyen bir süreç ama maaşlara da yansıması olacak.”
eyt_3600_aciklamasi5
5.3 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR
“5.3 milyon kişiyle ilgili hesaplamayı yapabilmemiz için son aşamayı görmemiz lazım” diyen Jülide Sarıeroğlu, “Yıl başında tüm artışlar yapıldığında maliyeti belli olacak. Biz emekçiler için yaptığımız her şeyi bir maliyet unsuru olarak görmüyoruz.
Şu an için televizyonlarda tablolar yayınlanıyor. Çalışma Bakanlığı mevcut durumu açıkladı. Emekli ikramiyelerinde 50 bin liraya kadar çıkan bir artış söz konusu. Çok ciddi bir artış söz konusu.
eyt_3600_aciklamasi3
EYT’LİLERİN DURUMU
Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Sarıeroğlu, “Sadece seçim odaklı değil, sahada beklentiler odaklı yolumuza devam ediyoruz. Bakan Bey masada dedi. Muhakkak bir yol haritası vardır diye düşünüyorum” dedi.
eyt_3600_aciklamasi4
EMEKLİLERE ZAM
Ocakta yüzde 30.95 emeklilere zam yapıldı. Son 5 aylık enflasyon oranı yüzde 35.64. bu rakamın üzerine çıkılabilir mi? Şeklindeki soruya ise Jülide Sarıeroğlu, “Bakanımızın açıkladığı tüm kamu çalışanlarının ücret sistemleriyle alakalı bir düzenleme içerisindeyiz dedi. Diğer verilecek rakam enflasyon farkıdır. Onun dışında bakanlığımızın kamu çalışanlarına yönelik ücret çalışması olduğunu Bakanımız ifade etti.

eyt_3600_aciklamasi6
Enflasyon farkının hesaplanma yöntemi bellidir. İlgili sendika uzmanları hesaplayıp koyacaktır. Onun üzerinde ücretlendirme modeliyle alakalı bakanlık tarafından yapılan bir çalışma var. Biz her türlü tedbiri alıyoruz. Gıda ürünlerinde KDV’yi yüzde 1’e indirdik. Adalet Bakanı’mızın açıklaması oldu. Kira artışlarına sınırlama getiriliyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki kabine arkadaşlarımız tüm imkanları seferber edecek bir anlayışla yol alıyoruz” şeklinde yanıt verdi.

15 MİLYARLIK SOSYAL YARDIM PAKETİ HAKKINDA

1 sene boyunca düzenli olarak vatandaşımıza her ay verilecek. Aile desteği programı açıklandı bir de anaokulu programı açıklandı. Aile desteği programı sosyal yardımlardan faydalanan tüm kesimi kapsıyor. Sadece kamu görevlilerini kapsamıyor. Haziran’ın 3. haftasından itibaren sosyal yardımlaşma vakıflarından ve e-devletten başvurular alınacak. Kurban bayramı öncesi ödemeler gerçekleşecek. Gelir testi yapılmayacak. Sosyal yardımdan yararlanan bütün vatandaşlarımız yararlanıyor. Yaklaşık 300 lira ile 750 lira arasında değişen bir rakam onun kriterleri de bakanlık tarafından açıklanacak.

AK Parti insan odaklı siyaset anlayışının en temel temsilcisidir. Biz 2022 bütçemize 104 milyar liralık sosyal yardımlarla alakalı pay ayırdık. 44 kalemde yardım veriyoruz. Gıda ve barınmayla ilgili, engelli ve yaşlıklarla ilgili yardımlar, eşi vefat etmiş hanımlara yönelik 44 kalemde biz sosyal yardım sistemimiz var. 104 milyarlık bu pay her bir kalemle ilgili ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Mevcutta yardım alanlara dönük ek destek olacak. Sosyal yardım almayıp ihtiyaç duyan, gelirinde bir değişiklik olan tüm herkes başvurabilir. Kamu işçileri ve memurlar dışından herkesin başvurusuna açık bir sistemdir. Yeni başvururlarsa alacakları rakam, çocuk sayısı ve gelir testine göre belirlenmiş olacak.

Okul öncesi eğitime önem veriyoruz. Milli Eğitim Bakanı’mıza teşekkür ediyoruz. Özel anaokullarının açılması konusunda seferberlik içerisindeler. Çocuklarını anaokullarına yazdıran tüm velilerimiz bu sistemden yararlanmayı beyan ettiklerinde ücretsiz eğitim almayı devletimiz tarafından katkı sağlanacak bunun için de 500 milyonluk bir bütçede pay ayırmış durumda.

ASGARİ ÜCRETE DÜZENLEME GELEBİLİR Mİ?

Bu konu yasal düzenleme ile belirlenmiş hususlar, nasıl toplanacağı belirlenmiş. Bu konuyla alakalı değişik bir durum olursa Çalışma Bakanımız tarafından kamuoyu ile paylaşılır. Ağzımızdan çıkacak herhangi bir yanlış kelime birçok kişiyi beklentiye sokabilir. Doğru bilgilendirmenin esas olduğuna inandığım için bu konuda çalışma yapan kişi Çalışma Bakanımız bu konuyla ilgili bir ilerleme olduğu taktirde onun tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır diye düşünüyorum.