Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalarda Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) emekli yapılabilmesi için her bir birey aranan tüm şartları sağlayamayabileceğinden, sorunun çözümü için çok katmanlı ve kademeli formüller dile getirildi.

Diğer ülke örnekleri üzerinde de çalışan komisyon, Türkiye’ye özgü bir modeli ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Türk formülü konuşuluyor
Finlandiya ve Almanya formüllerinin de masada olduğu çözüm önerilerine şimdi de Türk formülü  eklendi. Söz konusu formülde erkeklerde 9 bin, kadınlarda ise 7 bin 200 pirimi doldurmak ve yaş beklemeden emekli olmak gündeme geldi.

Yaş sınırı beklemeden emekli olabilecekler
Yapılan çalışmalarda ise en fazla üzerinde durulan formülün kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde ise 9 bin prim gün sayısını dolduranların yaş şartına bakılmaksızın direkt olarak emekli edilebilecek.

Eksik günler tamamlanabilecek
Türkiye Gazetesi'nde yer alan bilgilere göre; Emeklilikte Prime Takılanlar (EPT) için ise eksik primlerin tamamlanmasına yönelik bir düzenleme yapılması veya mevcut prim gün sayısı üzerinden eksik maaş bağlanması da tartışılan formüller ardında yer alıyor.

Almanya ve Finlandiya sistemi uyarlanabilir
Uzmanlar, özellikle Almanya ve Finlandiya’da uygulanan sistemin Türkiye’ye uyarlanabileceğine dikkat çekiyor. Her iki ülkede emeklilik yaşı 67 olarak kabul ediliyor, ancak 67 yaşını beklemek istemeyenler için de 63 ve 40 yıllık süre dikkate alınıyor ve emekli olmak isteyenlere yüzde 12-18 arasında bir kesinti yapılarak maaş bağlanıyor.