Kent planlamacısı Buğra Gökce'nin aktardığına göre, Türkiye genelinde konut satışlarında Ocak ayında önemli bir düşüş yaşandı. Ayrıca, yabancılara yapılan konut satışlarında da ciddi bir azalma gözlendi. Türkiye genelinde konut satışlarının Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azaldığını söyleyen Gökçe, ayrıca yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azaldığını ifade etti.

EN KÖTÜ GÜNLER YAŞANIYOR!
Konut satışlarının düştüğünün ancak fiyatlarını düşmediğinin altını çizen Buğra Gökçe, ikinci el konut satışları da aynı dönemde yüzde 21,6 oranında düştüğünü belirtti. Bu verilerle birlikte konut piyasası 30 ayın en kötü günlerini yaşıyor. Ancak konut fiyatlarında herhangi bir düşüş yaşanmıyor.

FİYATLAR ARTACAK!
İnşaat maliyetleri artarken maliyet artışı fiyat artışına da yansımaya devam ediyor. Buğra Gökçe bu sebeplerden dolayı yakın dönemde inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle konut üretiminin azalma olacağını ve bunun da konut fiyatlarına baskıya neden olacağını söyledi. Buğra Gökçe milyonlarca kiracıya kara haberi de verdi. Eski İBB sekreteri önümüzdeki dönemde konut satışlarındaki düşüş sebebiyle kiralarda artış olacağının belirtti.

Konut alınamadığı için kiralık eve talebin artacağını aktaran Gökçe, rant odaklı aynı politikalar devam ettiği sürece Türkiye derin bir barınma ve konut krizi yaşamaya devam edeceğini aktardı.

MİLLETTE PARA YOK!
Talep yönünde de bir yavaşlama olduğunu aktaran Buğra Gökçe, "Milletin parası yok. Yüksek sermaye sahibi bir azınlık dışında konut alabilmek mümkün değil” dedi. 2,5 milyon liralık bir konut kredisinin aylık taksiti kamu bankalarında 98 bin lira olduğunu hatırlatan Buğra Gökçe, böyle bir ödeme yapabilecek insan sayısının kısıtlı olmasından kaynaklı taleplerin daraldığını vurguladı.