OTOMOBİL ÜRETİMİ
Rusya-Ukrayna savaşı ve çip ile enerji krizi otomobil üretimini sekteye uğrattı. Üretim azaldıkça fiyat artmaya devam ediyor. Otomobildeki son artışın nedeni ise döviz kuru. Kasım ayı başında 18.20 TL'yi gören Euro, hızla yükseldi. Bazı markalar son bir haftada yüzde 5 oranında zam yaptı. A model bir araç 1 Kasım'da 559 bin iken bu rakam 18 Kasım'da 573 bin TL oldu. B model bir araç 1 Kasım'da 928 bin iken, 18 Kasım 938 bin TL oldu. C model bir araç 1 Kasım'da 475 bin TL iken, 18 Kasım'da 487 bin TL oldu. Hala zam yapmayan markaların önümüzdeki günlerde yeni fiyatları açıklaması bekleniyor.

"EV VE ARABA ALMAK HAYAL"
Haber Global'in haberine göre vatandaşlar ev ve araba almanın hayali olduğunu belirterek fiyatların yüksekliğinden şikayet etti. Bu sıfır otomobillere ilgiyi azaltırken, ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar uçtu. Hala parça, özellikle de çip sıkıntısı yaşanması, enerji krizinden dolayı tedarikçi firmaların batması, sıfır otomobillerde bekleme süresini bir hayli yükseltti. Uzun süre beklemek istemeyenler de ikinci el araca yönelince Mobile.de'ye göre, geçen yıla kıyasla fiyatlar yüzde 14.7 arttı.

MATRAH DÜZENLEMESİ
Türkiye'de döviz kurlarındaki artış ve enflasyonla birlikte otomobil fiyatları, rekor düzeye ulaştı. Hükümetin otomobil vergilerinde matrah artırımına gidileceğini açıklamasının ardından bu kararın, otomobil fiyatlarına nasıl yansıyacağı ise merak ediliyor. Daha önce yaptığı açıklamasında ÖTV indiriminin gündemde olmadığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) temsilcileriyle bir araya geldi. OYDER Başkanı Altuğ Erciş ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı görüşmede sektöre ilişkin fikir alışverişinde bulunurken, otomobildeki matrah düzenlemesi de gündeme geldi.