VATANDAŞIN BELİNİ BÜKÜYOR
Artan maliyetler nedeniyle gelen zamlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Enerji, yem ve akaryakıt zamlarından dolayı temel gıda ürünleri olan et ve süte 1,5 içinde yüzde 30-35 zammın geleceği öğrenildi. Fiyatların çok daha fahiş yerlere gidebileceğini belirten TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, “Üreticinin fiyatını düşük tutarak enflasyonu düşüreceklerine inanıyorlar bu çok yanlış. Maliyetler her geçen gün artıyor. Ekim-kasım ayında hem ete hem süte en az yüzde 30-35 zam gelecek. Fiyatlar çok daha fahiş yerlere gidebilir” dedi. Solakoğlu, devletin ithalat politikasına da tepki göstererek, "İktidar buradaki çiftçiye siz üretmeyin biz ithal ederiz diyor" ifadelerini kullandı. Günlük harcamalarda en yüksek maliyetleri süt ve süt ürünleri grubu 79 liralık harcama gereksinimi ile oluşturuyor. Harcamalarda süt ve süt ürünlerinin payı yüzde 34.6 ile en yüksek paya sahip.

"BİZ BU İŞİ ARTIK YAPMAYACAĞIZ
Hayvan azlığından dolayı devletin 150 bin büyükbaş hayvan ithalatına izin verdiğine dikkati çeken Sencer Solakoğlu şu bilgileri paylaştı: “İktidar Hasan’a diyorlar ki sen üretme, Hans’a da diyorlar ki sen üret biz seni destekleriz. Bu da yurt dışından daha iyi bir fiyata hayvan alıp oradaki çiftçiyi yüksek fiyata layık görmektir. Yurt içindeki çiftçiden de ucuza alıp zarar etmesine neden olmaktır. Biz bu işi artık yapmayacağız diyenlerin sayısı hızla artıyor. Bunun için devlet ithalat kapısını açtı. Devlet diyor ki siz üretmeyin biz ithal ederiz. Bu yanlış politikalar devam ettikçe işi bırakan sayısı da artacak. Şu anda mevcutta kemikli etin kilosu 90 lira, bunun en az 120 liraya çıkması lazım ki kafa kafaya gitsin. İthalatı yapan insanlar da fiyatların artacağını öngördükleri için bu hayvanları satın alıyorlar. Yüzde 30-35 zam 1.5 ay içinde kapıyı çalacak.”

"YEM MALİYETİ YÜZDE 10 ARTTI"
Solakoğlu, “Son bir ayda yem maliyeti yüzde 10 arttı. Bir kilo yemin fiyatı 7.60 liraya dayandı. Üreticinin tek maliyeti yem değil. Mazota da zam geldi ve gelmeye devam ediyor. Elektriğe de, işçiye de, nakliyeye de, ilaca da her şey zamlanıyor” diye sitem etti.