SAKARYA’NIN EŞSİZ GÜZELLİKLERİ

Marmara Bölgesi’nin en fazla tercih edilen hafta sonu kaçış rotası hiç kuşkusuz Sakarya… Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Sakarya aynı zamanda Türkiye’nin doğal su kaynağı açısından da en zengin şehirlerinden biri. Turistlerin bu kadar ilgisini çekmesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği sosyal projeler ve doğaya zarar vermeden yaptığı sihirli dokunuşların payı büyük. 

Sapanca Gölü

TATİLİN İLK GÜNLERİ İÇİN TAVSİYE

Bulunduğu ilçeye de adını veren Sapanca Gölü, Türkiye’nin ikinci en uzun plajı olan Karasu Plajı, sosyal imkânlar sayesinde gezmesi, keşfetmesi daha da keyifli hale gelen Maden Deresi, Acarlar Longozu Tesisi, Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı ve Doğançay Şelalesi tatilin ilk günleri için tavsiye edebileceğimiz eşsiz rotalar.  Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki Sakarya sınırları içindeki doğal güzellikler, ortalama dört- beş şehirdekilerin toplamı kadar.

Sakarya-Ucak Kafe

KAMP TURİZMİNİN MERKEZİ

Ailecek kamp yapmak da son yıllarda çok tercih edilen bir tatil anlayışı haline geldi. Sakarya’ya bağlı Dikmen, Keremali, Acelle, Sultanpınar, Soğucak, Karagöl yaylaları şimdilerde özellikle kamp turizminin merkezi oldu. Doğal göller, göletler ve yemyeşil bir doğaya sahip yürüyüş güzergâhları macera tutkunlarını mest ediyor. Çocuklarınızı doğayla tanıştırmakla birlikte; onlarla ateş yakmak, çadır kurmak ya da çöp bırakmamak hatta önceden sorumsuzca bırakılanları toplamak gibi geliştirici aktivitelerle eğitimlerine ve gelecekte yaşayacakları ülkeye sahip çıkma bilincine erişmelerine katkıda bulunabilirsiniz.  

Sakarya-Ters Ev

FARKLI ORTAM VE LEZZETLER

Oksijene, kuş cıvıltılarına doymuşken biraz da tarihi yerleri görelim diyorsanız; yine Sakarya sınırları içinde ve Büyükşehir’in turistler için güzel sürprizler hazırladığı Tarihi Taraklı Evleri, Geyve ile Pamukova’nın geleneksel gezi noktalarında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.  Ve Sakarya macerasını ‘doya doya’ tamamlamak için son birkaç öneri… Engelsiz Parklar, Vagon Kıraathanesi, İl Ormanı Orman Evleri, Ters Ev, Uçak Kıraathanesi ve Ormanpark’taki her tesiste Sakarya’ya özgü lezzetlerle tanışmak mümkün. Pekmezli ayva dolması, kaşnuka, pırasalı börek ve ıslama köftesi hafızalarınızda bulunsun.

Sakarya-Orman ParkSakarya-Dikmen YaylasıSakarya-Acelle Yaylası