"SOSYAL MEDYA YASASI"
Gündemde olan "sosyal medya yasası" tartışılmaya devam ediyor. Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi'nin Genel Başkanı Sadettin Tantan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile söz konusu yasayı eleştirdi. Ne iktidarın yasalaştırmak istediği metnin ne de muhalefetin neye itiraz edeceğinin farkında olduğunu söyleyen Tantan, açıklamasında şu ifadelerle yer verdi:

"Toplumun bilgi alma hakkına ket vuracak her düzenlemeye toplumun her bireyinin karşı çıkması gerekir. Komisyon raporundaki iktidar, düzenlemenin modern devletlerde de olduğunu belirtiyor. Evet, modern devletlerde de buna benzer yasalar revize ediliyor ama bizdeki gibi muğlak değil. Yapılması gereken: Türkiye'nin temel altyapı ihtiyacına karşılık verecek şekilde internette yer alan yalan haberleri önleyici yapay zeka sistemlerine ve istihbarata, suç işleme potansiyeline sahip insanı tespit edebilen yüz tanıma sistemlerine sahip olmak.

TÜRKİYE'YE KATACAĞI BİR ŞEY YOK
Prediktif polisliği etkin kılmak, önleyici kolluğu etkin şekilde kullanarak toplumda korku ve paniğe izin vermemektir. Suçluyu topluma kazandırmayı hedef almayan, stratejik bir altyapısı olmayan bir düzenlemenin Türkiye'ye katacağı hiçbir şey yoktur. Komisyon raporunda sıkça atıfta bulunulan Almanya'da kişilerin "unutulma hakkı" yer alırken bizde gündeme bile gelmemesi aradaki yaklaşım farkını ortaya koyuyor. TBMM'ye çağrım: Yasanın Yargıtay'daki uygulama dairesi üyesinin dahi teknik olarak itiraz ettiği bir düzenlemeyi yetkililerin etraflıca yeniden ele almasıdır."

YASA NE İÇERİYOR
Tüm haber siteleri, yayınladıkları içerikleri saklamak zorunda olacak. Yasa, hukuka aykırı içeriklerin yok edilmesinin veya keyfi olarak ortadan kaldırılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. Bir içerik için verilen kaldırma kararı, tüm site ve platformlarını kapsayacak. Her site için ayrı ayrı karar çıkartılmasına gerek kalmayacak. Haber sitelerini desteklemek amacıyla belli kurallar çerçevesinde resmî ilan ve reklamlar, haber sitelerinde yayınlanabilecek. Yeni yasayla beraber; bir haber sitesi künyesiz bir şekilde faaliyet gösteremeyecek. Bir gazete için geçerli kurallar, haber üreten internet siteleri için de geçerli olacak.

TÜRKİYE'DE TUTMA ZORUNLULUĞU
Sosyal medya platformlarına BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) denetlemesi koşulu getiriliyor. Bu denetleme telefonları ve telekomünikasyon ile ilgili diğer denetlemeleri yapan BTK'ya verilen ek bir görev. Amaç iletişimin içeriğinin denetlenmesi değil. Görev kapsamı; platformların kaç kullanıcısının olduğu, iletişim trafiklerinin ne kadar olduğu ve bu konuyla ilgili bilgileri Türkiye'de tutma zorunluluğu gibi konuları içeriyor.

Yeni yasayla beraber 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçu tanımlanıyor. Suçun oluşması için şu 5 şart aranacak:

  • Yayılan haber gerçek değilse
  • Ülkenin güvenliği ve kamu sağlığını ilgilendiriyorsa
  • Halk arasında korku, panik ve endişe oluşturma kastı varsa
  • Kamu barışını bozmaya yönelik ise
  • Aleni ise (yani ilgisi olmayan kişilere ulaşabilecekse)

Kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Yasa ile Türkiye'de haber üreten ve yayın yapan internet medyası, sosyal ağ şirketleri, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayan kuruluşlar ve kişiler faaliyetlerinden sorumlu tutulacak.