TARİHİN EN YÜKSEK ORANI!
"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yeni Yurtlar Kampüsü’nde 105 Yeni GSB Yurt Binası’nın açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, açılış konuşmasında şunları kaydetti: Bugün hizmete aldıklarımızla birlikte toplam yurt sayısını 800, yatak sayımızı da 850 bine çıkardık. Bu yıl, 415 bin 305 gencin yurt başvurusu yaptığı düşünüldüğünde bu hizmetlerin önemi ve büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır. İlk yerleştirmelerde yüzde 80 ile tarihimizin en yüksek oranını gerçekleştirdik. 41 ilde başvuran her öğrenci yurtlara yerleşti, diğer illerimizde de oranın artmasını bekliyoruz. Salgın döneminde yurtlarımızda herhangi bir ücret artışına gitmedik. Aylık 250 lira ile 450 lira arasında değişen yurt ücretlerinde bu yıl da değişiklik yapılmayacağının müjdesini paylaşmak istiyorum.

YENİ DESTEKLER!
2002’de 450 bin öğrenci burs veya kredi alabiliyorken; bugün 503 bini burs, 880 bini kredi alan öğrencilerimizin toplam sayısı 1 milyon 383 bine çıktı. Bugün başvuran her öğrencimize ya kredi ya burs veriyoruz. 2002’de sadece 45 lira olan burs veya kredi meblağını da her yıl arttırdık. Lisans öğrencilerimize 850 lira, yüksek lisans öğrencilerimize bin 700 lira, doktora öğrencilerimize 2550 lira kredi veya burs veriyoruz. Öğrencilerimize aylık 11 lira olan beslenme yardımını da 750 liraya çıkartarak hiçbir gencimizi mağdur etmedik. Yılbaşında kredi, burs ve beslenme yardımı rakamlarını günün ihtiyaçlarına göre yeniden belirleyeceğiz. Önümüzdeki dönemde hem yurt hem burs imkanlarımızı geliştirmeyi sürdüreceğiz. Artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında gençlerimize yeni destekler sağlıyoruz.

3 MİLYON GENÇ YARARLANACAK!
Temmuz’daki kabine toplantımızda öğrencilerimizden, kredi geri ödemelerinde herhangi bir enflasyon farkı veya faiz alınmaması kararını aldık. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanabilecek. Kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyardan fazla yükü gençlerimizden almış olduk. Ekim ayında Meclis faaliyetleri başlayınca yapılacak kanuni düzenlemeyle hayata geçecek bu uygulamayla mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin, geri ödemesi vergi dairelerince takip edilen 1 milyon 295 bin yani toplamda 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu ortadan kaldırıyoruz.

BAĞRIMIZA BASACAĞIZ!
Bazıları gençleri siyasi malzeme yapmanın peşinde koşarken, biz onları geleceğe hazırlayacak adımlar atıyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan her evladımızı bağrımıza basmayı sürdüreceğiz. Bu ülkede başörtülüden doktor olmaz dediler; imam hatipliden hakim savcı olmaz dediler; meslek liselerinden vali, kaymakam çıkmaz dediler; köyden sanatçı, varoşlardan adam çıkmaz dediler. Yıllarca bu ülkenin insan kaynağını saçma sapan bahanelere heba ettiler. İşte karşınızda imam hatip mezunu bir cumhurbaşkanı. Kabinemin içinde imam hatip, meslek lisesi mezunu bakanlar var. Şimdi önümüzde 2023 hedefleri var. İnşallah Cumhur İttifakına vereceğiniz destekle hizmet yolculuğumuza devam etmek istiyoruz."