SOKAKTA KALMASINA MÜSAADE ETMEYİZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Kahramanmaraş Havalimanı'nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer yetkililerden, depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Onikişubat Stadyumu'nda AFAD tarafından kurulan çadır kentte ve bölgede incelemelerde bulunan Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Enkazlardaki çalışmalarımız devam ediyor hedefimiz bir yıl içinde diğer felaketlerimizin yaşandığı illerde nasıl operasyonları gerçekleştirdiysek Kahramanmaraş ve 9 ilimizde bunları gerçekleştireceğiz. Biz vatandaşlarımızın sokakta kalmasına müsaade etmeyiz.

"OTELLERLE GÖRÜŞMELERİMİZİ YAPTIK"
Antalya, Alanya, Mersin gibi illerimizde otellerde görüşmelerimizi yaptık buralardaki otellerde kalma arzusunu ortaya koyan vatandaşlarım olursa biz bu illerdeki otellere vatandaşlarımızın yerleştirmeye hazırız. Olur ya bu çadırlardan memnun olmayabilirler otellere yerleşmeye evet derlerse kendilerini oralara yerleştireceğiz.

"HER AİLEMİZE 10 BİN LİRA"
Bugün dayanışma zamanıdır şuan itibari ile hazırlıkları yapıp hasar tespitleri yapıp ailelere belli desteğimizi vereceğiz. Hazine Maliye'den bu konuda belli bütçeyi ayırmış vaziyetteyiz. Her ailemize onları bu süreçte rahatlatacak rakamı bunu 10 bin olarak planladık bu ailelere bizler şuanda hükümet olarak ulaştıracağız. Geçiş döneminde sıkıntılarını giderelim istiyoruz. Provokasyonlara fırsat vermeyin. Devletin tüm kurumları seferberlik içinde.

İMKANLARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZ"
Şu anda benim vatandaşlarımdan Antalya, Alanya, Mersin gibi yerlerde otellerle görüşmelerimizi yaptık. Buradaki otellerde kalma arzusunu ortaya koyan olursa, vatandaşlarımızı bu illerdeki otellere yerleştirmeye hazırız. Şu anda çok ciddi sayıda oda kapasitesine ulaştık. Çadırlardan memnun olmayabilirler. Otellere yerleşmeye evet derlerse kendilerini oraya yerleştirmek suretiyle imkanlarımızı seferber edeceğiz.

"DEVLETİN TÜM KURUMLARI İŞ BAŞINDA"
Deprem bölgelerinde 1 yıl içinde toplu konut çalışmalarının başlayacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı: Bütün imkanlarımızı seferber ettik. Devlet, tüm imkanlarıyla AFAD'ın koordinesinde yürütmektedir. Tüm illerimizde bakan arkadaşlarımla birlikte bu operasyonların koordinasyonunu yürütüyoruz. Devletin tüm kurumları iş başında. İlk gün bazı sıkıntılar yaşandı ama duruma hakimiyet tesis edildi. Bundan sonraki durum zaten, enkazdaki çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz inşallah 1 yıl içerisinde aynen diğer felaketleri yaşadığımız illerde nasıl hemen toplu konut idaresi olarak bu operasyonları yaptıysak, aynı şekilde Kahramanmaraş ve diğer 9 ilimizde bunları gerçekleştireceğiz.”