Helikopterle  Serdivan ilçesindeki Ekrem Karaberberoğlu spor tesislerine indi. 
Erdoğan, otobüsle vatandaşları selamlayarak halka hitap edeceği Demokrasi Meydanına geldi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya milletvekilleri, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.
Demokrasi Meydanında binlerce kişiye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına her zaman olduğu gibi Sakarya'nın kendisi için yerinin başka olduğunu ifade ederek başladı.

cumhurbaşkanı4
"Bugün Sakarya'yı ayağa kalkmış olarak görüyorum. Dün de öyleydi, bugün de öyle, yarın da öyle olacak" diyen Erdoğan uzun bir yoldan geldiğini söyledi.
NewYork'ta BM genel kurulunda konuştuğunu belirten Erdoğan, Türk evinde dünya liderleriyle bir araya geldiğini ifade etti. Buradaki görüşmeleri millet adına yaptığını ve bütün görüşmelerden de olumlu sonuçlar alındığını kaydetti.

cumhurbaskani2
Dünyanın her noktasında Türkiye'nin var olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ezelden beri Sakarya'yı biliriz, Sakarya da bizi bilir. Sakarya'yı bilmeyenler Sakarya Meydan Savaşının burada yapıldığını söylüyor. Bay Kemal Sakarya'nın nerede olduğunu bilmiyor. Yolları karıştırmış. Benim ülkem bunların eline kalırsa halimiz nice olur. Onun için çok çalışacağız. Durmak yok, yola devam. Gümbür gümbür geleceğinize inanıyorum. Sakarya'yı bilmeyenler bu meydanın altındaki otoparkı seçim vaadi olarak söylüyor. Bizim Sakarya'nın her karışında izimiz var" dedi.

cumhurbaskani3
Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023'e bir adım daha yaklaşıldığını söyleyen Erdoğan, Adapazarı'nın da Ermeni ve Rum çetelerine karşı destansı bir mücadele verdiğini söyleyerek, Sakarya Meydan muharebesinde de düşmanın bu topraklardan silindiğini dile getirdi.
Sakarya'yı kalkındırmak için 20 yıldır gece gündüz çalıştıklarını ve çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Erdoğan, "Kazandırdığımız hizmetleri en iyi sizler biliyorsunuz. Şimdi de şehre kazandırılan toplam bedeli 4 milyar TL olan 203 projenin toplu açılışını birlikte yapacağız" diye konuştu.

cumhurbaşkanı5
Kılıçdaroğlu'nun bu tür hizmetlerden anlamadığını söyleyen Erdoğan, "Kılıçdaroğlu, İstanbul'da musluk açıp kapamaktan anlar" dedi. 

Ülkenin son 8-9 yıldır kesintisiz saldırılara maruz kaldığını söyleyen Erdoğan, "Amaç Tayyip Erdoğan'ı indirmek değil, asıl amaç, ülkeyi malum yerlere, malum güç odaklarına bağımlı hale getirmektir. Bunların rahatsızlığı bizden değil, Türkiye'nin onurlu bir duruş sergilemesinden kaynaklanıyor. PKK'nın çukur eylemlerinden, saldırılarla sınır tacizlerine, istiklal ve istikbalimizi hedef alan 15 Temmuz darbe girişimlerinin gerisinde hep bu gaye var" dedi. 
Türkiye'de ekonominin çöktüğünün, battığının söylendiğini dile getiren Erdoğan, "Yollar tıklım tıklım dolu. Bu ekonominin iyi olduğunun göstergesidir. İyi olan hakkı konuşur; kulağı olan da duyar. Bunlarda hiç biri yok" şeklinde konuştu. 
Rusya - Ukrayna savaşının Türkiye'nin ekonomisinde de dalgalanmalara yol açtığını söyleyen Erdoğan, "Ancak biz tedbirimizi aldık. Bu kadar yatırımı ne yapacağımızı soruyorlardı. Üretim, istihdam, yatırım ile yolumuza devam ediyoruz. Onlar karınlarında 40 tilkiyi dolaştırmaya çalışsınlar, bizim yapacak daha çok işimiz var" dedi.