Adapazarı ENKA Okulları, TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Sosyoloji alanında Türkiye ikincisi olmayı başardı

Ülkemizdeki bilim temelli çalışmaların desteklenerek bilgi ve teknolojinin üretilmesi için ihtiyaç duyulan insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen TÜBİTAK 2204A kategorisi yarışma süreci tamamlandı.

2021-2022 eğitim öğretim yılı bugün sona eriyor! 2021-2022 eğitim öğretim yılı bugün sona eriyor!

Adapazarı ENKA Lisesi yarışmada büyük bir başarı elde etti. Okuldan verilen bilgiye göre, yarışmanın finali 30 Mayıs - 2 Haziran 2022 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre Merkezinde düzenlendi. Türkiye çapında 12 ana alandan toplam 216 proje final yarışmasına katıldı. Sosyoloji ana alanında 18 projenin yer aldığı süreçte, Adapazarı ENKA Lisesiöğrencisi Zeynep Simla Çakan’ın hazırladığı ve danışmanlığını edebiyat öğretmeni Hüseyin Ünal’ın yaptığı çalışma Türkiye ikincisi oldu. Zeynep Simla Çakan ödülünü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın elinden aldı.

Adapazarı ENKA Lisesinden konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Öğrencimizin ‘Dijital Çağda Z Kuşağı Açısından Sosyal Adalet Algısı ve Aktif Yurttaşlık İlişkisinde Sosyal Medya Kullanımının Aracı Rolü’ adlı çalışması İstanbul Asya Bölge Yarışması’nda sosyoloji ana alanında 8 proje arasından birinci olarak Türkiye Finali’ne gitmeye hak kazanmıştı. ‘Dijital Çağda Z Kuşağı Açısından Sosyal Adalet Algısı ve Aktif Yurttaşlık İlişkisinde Sosyal Medya Kullanımının Aracı Rolü’ isimli çalışmasında öğrencimiz; sosyal adalet ile aktif yurttaşlık arasındaki ilişkiyi, sosyal medyanın aktif yurttaşlık bağlamındaki rolünü Z Kuşağı üzerinden incelemiştir” denildi.