EN ACI GÜNLERDEN

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, 8 Mart Kadınlar Günü’nde TBMM’de AK Parti Grubu adına bir konuşma gerçekleştirdi. Milletvekili Atabek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; AK Parti Grubumuz adına söz almış bulunuyor, yüce Meclisi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum. Tarihimize en acı günlerimizden biri olarak geçen 6 Şubatta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, tüm yakınlarına sabırlar niyaz ediyorum, millet olarak hepimizin başı sağ olsun.

MHP'de yeni başkan Alkaş! MHP'de yeni başkan Alkaş!

YÜREĞİNİ ORTAYA KOYDU

Türk milleti tarih boyunca kadın-erkek ayrımı olmaksızın milletin zor gününde cinsiyet ayrımı gözetmeden elini değil, yüreğini ortaya koymuş bir millettir. Kurtuluş Savaşı'nda kağnısını süren Elifleri, Şerife bacıları böyle bir ayrımı yapanların bilmedikleri ortadadır. Afet döneminde bahsedeceğimiz şey toplumsal cinsiyet değil, kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık olmalıdır. Maalesef birilerinin bazı kavramları her olayın başına ya da sonuna eklemek gibi bir eğilimleri var.

ÖZEL İHTİYAÇLAR

Bu bağlamda deprem bölgelerinde yapılan yardımlarda özellikle çocukların ve kadınların özel ihtiyaçları öncelikli kabul edilmiş ve yardım organizasyonları bu şekilde yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir. Kurulan geçici yaşam alanlarında kadınların depremin olumsuz etkilerinden kurtularak hayata tutunabilecekleri aktivite alanlarının yer aldığı iş atölyeleri açılmıştır. Bu atölyelerde dikiş, kilim dokuma, örgü, takı, ahşap, ebru gibi faaliyetlerde bulunacakları bölümler mevcuttur. Bebekli anneler için emzirme ve bebek bakım bölümleri oluşturulmuştur.

ŞİDDET MAĞDURU

Şiddet mağduru olan ve can güvenliği tehlikesi bulunan mağdurların il dışına nakilleri gerçekleştirilmiştir. Elektronik kelepçe uygulaması ve gizlilik kararı süren kadınların can güvenliği riski oluşturmaması için bire bir takipleri devam etmektedir. İŞKUR'la meslek edindirmede, iş başı eğitim programlarında, TYP'te, mikrokredi uygulamalarında ve bölgede bulunan kadın kooperatiflerinin tekrar üretir hâle geçebilmesi için hamile, tek başına yaşayan, eşi vefat etmiş, çocukları olan kadınlara öncelik verilmesi planlanmaktadır.

DERİN YARALAR

"Yüzyılın felaketi" olarak adlandırılan 6 Şubat tarihli depremler yüreklerimizde derin yaralar açtı. Kaybettiğimiz canların, yıkılan evlerin ve onların altında kalan hayatların acısı hepimizin içinde kalacak. Dünyada bu kadar geniş bir alanda, bu kadar çok nüfusun etkilendiği bu kadar büyük bir felakete maruz kalıp da bizim kadar hızlı toparlanabilecek başka bir ülke yoktur, olmamıştır. En büyük gücümüz birlikteliğimizdir. İnşallah bu yangını da hep birlikte söndüreceğiz. Ülkemiz bizim dönemimizde depremiyle, seliyle, yangınıyla, terörüyle yaşadığı tüm felaketlerin izlerini kısa sürede silmeyi başarmıştır.

YENİDEN İNŞA

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, ülkemizin demokrasi ve kalkınma atılımlarını gerçekleştirmiş bir yönetim sıfatıyla deprem bölgemizi yeniden inşa etmek de inşallah bizlere nasip olacaktır. Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Yüzyılın felaketinden etkilenen tüm kadınlarımızın ve şehit annelerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Tüm milletimize tekrar geçmiş olsun, Rabb'im ülkemizi ve milletimizi daha büyük felaketlerden korusun. Yüce Meclisimizi, aziz milletimizi ve ülkemin eli öpülesi kadınlarını saygıyla selamlıyorum.”