Büyükşehir’den etkinlikler için iptal kararı Büyükşehir’den etkinlikler için iptal kararı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Aralık kültür sanat etkinliklerinde, birbirinden değerli 4 yazar, genç sevenleriyle buluştu. Söyleşinin konukları Sibel Akkuzu, Ahmet Karakulak, Yasin Yarar ve Oğuz Şenses oldu.

Tes-İş Anadolu Lisesi, Şehit Üst. Selçuk Esedoğlu Anadolu Lisesi, SAÜ Vakfı Özel Anadolu Lisesi ve Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde gerçekleştirilen etkinliğe genç okurların ilgisi yoğundu. Lise etkinlikleri sonrası Yazar Emre Baysal, Faik Baysal Kütüphanesi'nde kitapseverlerle buluştu.
faik_baysal3
ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Öğrenciler, kitaplarını okuyup eserleri üzerinde inceleme yaptıkları yazarlarla sohbet etme imkânı yakaladıklarını belirterek sevinçlerini dile getirdi. Faik Baysal’ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler veren yazarlar aynı zamanda gençlere okumayı ve edebiyatı sevdirmek için yazarlık serüvenlerinden bahsedip öğütlerde bulundu. Söyleşinin ardından yazarlar öğrencilerin kitaplarını imzalayıp fotoğraf çekildiler.
faik_baysal4
SÖYLEŞİYE SÜRPRİZ KONUK
Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde konuk olan yazar Sibel Akkuzu’ya, Faik Baysal’ın oğlu Emre Baysal’da eşlik etti. Gençlerin pür dikkat dinlediği söyleşide Emre Baysal da öğrencilerle sohbet edip, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Babasının kitaplarını imzalayan Emre Baysal, babasının en büyük üzüntüsünün, bir yazarın yaşarken kıymetinin bilinmemesi olduğunu söyleyip, “Babamın bu sahneyi görmesini, burada gençlerle birlikte olmasını hep isterdim. Çok hoşuna giderdi” dedi. 

faik_baysal5
“YABANCI KELİME KULLANILINCA RAHATSIZ OLURDU”
Liselerde gerçekleşen söyleşinin ardından Emre Baysal, babasının isminin verildiği Faik Baysal Kütüphanesi’nde yeniden sevenleriyle buluştu. Faik Baysal’ın Türk diline hayranlığını vurgulayan Emre Baysal, “Fransız okulunda okuyup, içlerinde yıllarca yaşayıp ve birçok dil bilmesine rağmen dünyanın en güzel lisanının Türkçe olduğunu söylerdi. Yabancı kelime kullanılınca hemen rahatsızlığını dile getirirdi” ifadelerini kullandı.

“KENDİ İSMİNİ BİR BAŞKASINA SATMADI”
Babasının sabah 9’dan gece 12’ye kadar yazdığını belirtip, “Reklamı olmayan, kendi ismini bir başkasına asla satmayan bir yazardı. Büyükşehir belediyemize, babama ve eserlerine muazzam bir şekilde sahip çıktığı için minnet borçluyuz” diyerek söyleşiyi sonlandırıp babasının kitaplarını imzaladı.