"SITMAYA RAZI ETMEYE ÇALIŞIYORLAR"
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan’ın memur ve emekli zamna tepki gösterirken yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“3 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşını önce yüzde 25 verip 4 bin 375 TL’ye ve  bir gün sonra da yüzde 30 zam ile 5 bin 500 TL’ye çıkarmak, müjde olarak pazarlanacak bir haber değildir. Yüzde 30 zam, sürekli kayıp yaşayan kesimlerin kayıplarını telafi edemez. Ayrıca eski, yeni emekli arasındaki fark azaltılmalıdır. Yüzde 30 zam da yetmez. Memur ve emekliler, İnsanca, kimseye muhtaç olmadan yaşamak istiyor. Yüzde 30 zam, memurun ve emeklinin bütçe açığını kapatmaz ve bu zam gerçek enflasyonun hala kat be kat altında bir düzenlemedir. Ekonomik bunalım yaşam standartlarını alaşağı etmişken, verilen yüzde 30 zam oranı ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir.     

"EMEKLİLERİ YOKLUĞA MAHKUM ETTİNİZ"
Eskiden devlet memuru olmanın bir itibarı vardı, emekli de geçmiş yıllarda verdiği emeğin karşılığını alabiliyordu. Emeklileri daha fazla yokluğa mahkum etmeyin. Asgari ücret ‘çalışanların gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücret ise’ nasıl oluyor da emeklilere asgari ücretin altında bir ücreti hak görüyorsunuz? En yüksek devlet memuru maaşı diyorsunuz ya bu da Avrupa Birliği ülkelerinde en düşük devlet memuru maaşı. Kimse bizi kıskanmıyor.

"ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE OLMALIDIR"
TÜRK-İŞ Araştırmasının 2022 Aralık ayı sonucuna göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 8 bin 130 TL 56 kuruş'a çıkmıştır. Bu nedenle en düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Emeklileri yine açlığa, yokluğa, yoksulluğa mahkum ettiniz. 14 Milyon emekliden 8 milyonu en düşük emekli maaşı alıyor. Önce yüzde 25 ve bir gün sonra düzeltme yapıp yüzde 30 'zam' ile en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL’ye çekildi. Alın bu parayı, bakalım bu parayla bir ay siz geçinin. Bakalım nasıl geçineceksiniz?

"ALKIŞ BEKLİYORSUNUZ!"
Milletin aklıyla dalga geçer gibi TÜİK üzerinden yayınlanan ve ‘Düştü!’ denilen enflasyon rakamları üzerinden yapılan yüzde 25’lik zammı önce müjde, sonra tepkiler alınca seçim korkusu ile yüzde 30 olarak duyurulması da büyük hezimettir. Millet sizin 'U' dönüşlerinizden bıktı artık. Üzüntü yaratıyorsunuz. Madem bir kerede ödeyebileceksiniz neden taksit taksit veriyorsunuz? Yetmez. Memur ve emekli enflasyon altında ezilmektedir, nefes alamaz durumdadır. Makyajlanmış TÜİK enflasyon rakamları ile millettin kazancından kısanlar, hak yiyorlar. Memura, emekliye yapılan düşük zammı seçim ulufesi gibi kamuoyuna anlatıp, müjde diye sunuyor ve bir de üstüne alkış bekliyorsunuz.

"YÜZDE 200 ZAM GELECEKSE KİM SEVİNİR"
Memur ve emeklileri dinliyoruz. Haklı olarak şunu söylüyorlar; ‘Her şeye yüzde 100 - yüzde 200 zam gelecekse ben bu yüzde 30 maaş artışına neden sevineyim ?' 2022 kriz yılı oldu. Enflasyonu düşürme sözü ile başladılar ve 2022 yılını dünyada enflasyonu en yüksek ikinci ülke olarak tamamladılar. İktidar kişi başına 25 Bin dolar milli gelir hedeflerken ancak bu 8 Bin dolar olarak gerçekleşti. Hangi konuda iyileşme oldu da memurun emeği ucuzladı? Ve yıllarını çalışarak geçirmiş ve prim ödeyerek emekli olmuş vatandaşlarımız neden sefalet ücretine mahkum edildi. Devlet kendi alacaklarına yüzde 122 ama vereceklerine de yüzde 30 zam yapıyor. Bu nasıl bir adalet?

"SANDIKTA TEPKİLERİNİ GÖSTERECEKLER"
Emeklinin ve memurun maaş artış zammına gelince bu ücret artışını neden yüzde 30’da sınırlıyorsunuz? Siz de bal gibi bu kitlelerin gelir kaybına uğradığını biliyorsunuz. Artık sandık ufukta göründü. 2022’de sadece elektrik ve doğalgaz pahalılıkta aslan payını alırken resmi enflasyon oranını dahi ikiye katlamıştır. Resmi sayılarla enflasyon yüzde 84’e çıkarken bir yılda elektrik yüzde 184, doğalgaz ise yüzde 164 zam görmüştür. Son bir yılda Şekerin kilosu 5 TL’den 25 TL’ye gelmiş, 30 yumurta 25 TL’den 75 TL’ye, un 6 TL/Kg den 12 TL/Kg’a, bir kg peynir 2021 sonunda 30-40 TL iken, şu anda 120-150 TL’dir. Bu rakamlar sadece birkaç örnektir. Sayılar yalan söylemez. Asgari ücrete yüzde 54 zam, MTV’ye yüzde 64 zam yaparken, emekli ve memura yüzde 30 maaş artışı hak değildir. Bu ücret politikası, AKP’nin memura ve emekliye verdiği değeri göstermektedir. Ancak sandıkta onlar da ülkenin kaderini belirleyeceklerdir.

“DEVA EYLEM PLANLARI İLE İKTİDARA HAZIR”
İnsanı düştüğü yerden kaldırmak sosyal devletin gereği ve temel prensibidir. İktidarın unuttuğu bu prensibi DEVA iktidarında biz uygulayacağız. Liyakatli kadrolarımızla, eylem planlarımızı hazırladık. Çalışanın, asgari ücretlinin, memurun, emeklinin yanındayız. Güçlü ve zengin, kaynaklarını hakça paylaşan Türkiye için DEVA Partisi olarak iktidara hazırız. Bu Pazar seçim olsa DEVA Hazır. Biz hazırız.”