Sanayinin devleri belli oldu! Sanayinin devleri belli oldu!

ENFLASYON RAKAMLARI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı enflasyon rakamlarını duyurdu. Doğal gazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle Mayıs ayında enflasyon hesaplamasına dahil edilmeyeceği ve bunun da TÜFE’de sert bir düşüşe neden olacağı iddiaları üzerine TÜİK bir açıklama yayımlamıştı.

Mayıs TÜFE hesabında "sıfır fiyat" yöntemini uygulanacağı bildirilmişti. Tüm bu gelişmelerle açıklanan TÜFE verisi Mayıs’ta aylık yüzde 0,04 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 39,59 olarak gerçekleşti. Böylece 17 ayın en düşük enflasyonu görüldü. Ekonomistlerin Mayıs’ta yüzde 2'lik artış beklentisi eksiye dönerek 0,07 artacağı yönünde olmuştu. TÜİK'in Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile emekli ve memur 5 aylık zam oranı da netleşti.

Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 15,26, memur ve memur emeklileri ise yüzde 13,13'lük zammı cebine koydu. Geriye ise nihai rakamı belirleyecek sadece 1 veri kaldı.

MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından bakanlıklarda yeni yönetim kadrosu da açıklandı. Yeni dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğunda Vedat Bilgin yerine Vedat Işıkhan’a görev verildi. AK Parti Meclis Grubu Başkanlığı’na ise Abdullah Güler getirildi. Görevi İsmet Yılmaz’dan devralan Güler milyonların en çok merak ettiği konular hakkında çok net mesajlar verdi ve asgari ücret, memur zammı ve emekli zammı için önemli açıklamalarda bulundu.

"KANUN TASARISINI GÖRÜŞMÜŞ OLACAĞIZ"
Güler, “Temmuz ortasına takadar ekonomik olarak vaatlerimizi içerecek, gerek emeklilere, gerek asgari ücret ile çalışanlar, gerek memur maaşlarının 22 bin liraya yükseltilmesi vaatlerimiz konusunda çalışmalarımızı arkadaşlarımız devam ettiriyor. En düşük maaşın üzerinde aylık alanların kriter ve özlük hakları en düşük maaş alanlarla eşitlendi. Refah payının dağıtımı ile beraber çalışma yapılıyor. 15 Temmuz hem memurlar hem de memur emeklileri açısından önem arz ediyor. O tarihe kadar en azından bu vaatlerimizi içeren bir kanun tasarısını görüşmüş olacağız” diye konuştu.

MEMUR VE EMEKLİYE REFAH PAYI
Memur ve emekliye zamda Temmuz ayı öncesinde sendikalar toplantı trafiğine girecek. Toplantılarda masaya gelecek en net oran ise belli. Bilindiği üzere kamu işçilerinin 2023’ün ikinci yarısında alacağı zam oranı yüzde 45 olarak açıklanmıştı. Tüm bu gelişmeler sonucunda sendikaların memur ve emekli zammı görüşmelerinde bu rakamı baz alarak masaya oturacağı belirtiliyor.

EMEKLİ MAAŞLARINA KADEMELİ ARTIŞ
En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olmuştu. Ancak en düşük aylığın yükseltilmesi ile hak kaybına uğrayan daha yüksek maaş alan emekliler için Temmuz ayında kademeli artış sağlanacak. 7 bin 500 - 10 bin TL arasında maaş alanlara yüzde 45, 10 bin - 15 bin arasına yüzde 40, 15 bin -20 bin arasına yüzde 35 ve 20 bin TL üzerindekilere ise yüzde 30 zam formülü dikkat çekiyor. Öte yandan Temmuz’da en düşük emekli maaşının da yükseltilmesi söz konusu.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAM!
Emekli bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı öncesi bin 100 TL'den yüzde 82 artışla 2 bin TL'ye yükseltilmişti. Emekli bayram ikramiyesinin Kurban Bayramı öncesinde 2 bin 500 - 3 bin TL bandına yükselmesi bekleniyor. Bayram ikramiyesinin 3 bin TL'ye yükselmesi durumunda yüzde 50 zam yapılmış olacak. 2023 yılı içerisindeki zam oranı ise yaklaşık yüzde 173’e yükselecek.

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR MAAŞLARI DAHA DA ARTACAK!
Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük memur maaşının Temmuz ayında 22 bin TL’ye yükseltileceğini açıklamıştı. Ayrıca 4 meslek grubunu kapsayan 3600 ek göstergenin kapsamı değişmiş ve birinci derecedeki tüm memurlar 3600 ek göstergeye dahil edilmişti. Memurlar bu gelişme sonrasında Temmuz ayında 2 bin liraya yakın bir artışı da maaşlarında görebilecekler.

EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI (Ocak 2023 – YÜZDE 45 EK ZAMLI)
Memur – 11 bin 848 TL – 17 bin 180 TL
Memur Emeklisi – 7 bin 901 TL – 11 bin 456 TL

EN DÜŞÜK SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ MAAŞI (Ocak 2023 – YÜZDE 45 EK ZAMLI)
SGK (2000 öncesi) – 6 bin 93 TL – 8 bin 835 TL
SGK (2000 sonrası) 3 bin 778 TL – 5 bin 478 TL
Bağ-Kur (Esnaf) – 5 bin 456 TL – 7 bin 911 TL
Bağ-Kur (Tarım) – 4 bin 336 TL – 6 bin 287 TL