Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı Temmuz ayında yapılacak zam oranlarına çevrilmiş durumda.

Konu ile ilgili AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Habertürk canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammı değerlendirdi. 

"Yüzde 40 civarında bir artış"
Emeklilerin ve çalışanların alım güçlerini yukarıya çekeceklerini ifade eden Başkanvekili Kurtulmuş, "İlgili kurumlarımız tüm mesailerini veriyorlar. Vatandaşlarımızda hayat pahalılığına maruz kalıyor. Vatandaşımızın gelir seviyesinin arttırılması için çalışılıyor. Önümüzdeki güncel konulardan biri de Temmuz ayı il birlikte emeklilerimizin, çalışanlarımızın alım güçlerini daha yukarı çıkmak için yüzde 40'lara yakın bir dokunuş burada gerçekleştirilecek" diye konuştu.

"Beklenen zam asgari ücretlilere değil"
Kurtulmuş'un açıklamalarının asgari ücrete Temmuz ayında yüzde 40 civarında bir zam yapılacağı olarak algılanınca, Başkanvekili Kurtulmuş, "Bunu düzeltmek lazım. Memur ve emekli çalışanlarına dair yaklaşık yüzde 40 civarında biraz aşağı olur biraz yukarı olur. Bir iyileştirme yapılabilir Temmuz'da. Asgari ücretliyle ilgili olarak ise bakanlığın önünde farklı seçenekler var. Bunlardan birisne karar verilir ve sonunda o uygulanır.  O konuda aman yurttaşlarımız kesin bir beklenti içerisine girmesin. Konuyu yanlış anlayan arkadaşlarımızın düzeltmesini istirham ederim. Yanlış bir algı oluşturmak istemeyiz" diyerek konuya açıklık getirdi.

"Ciddi bir enflasyon söz konusu"
Enflasyon hakkında da açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, "İlk olarak döviz piyasalarında olağanüstü hareketliliğin belli bir seyre girmesini sağlayabilmek. Bu anlamda aşırı sert oynamaların kaybolmakta olduğunu görüyoruz. Ciddi bir enflasyon söz konusu. İkinci alan da enflasyonun bir şekilde dizginlenebilmesinin temin edilmesi" ifadelerini kullandı.