EMEK SÖMÜRÜSÜ AKP DÖNEMİNDE ZİRVEYE ULAŞTI

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, 1 Mayıs İşçi Bayramına ilişkin mesaj yayımladı. Çetin, mesajından şu ifadeler kullandı: "Türkiye’yi uygar medeniyet hedefinden alıkoyan 12 Eylül faşist darbesinin emek mücadelesine ağır darbe vurmuştur. 12 Eylül’ün ardından işçi sınıfının hakları gasp edilirken, emek mücadelesinin temeli olan sendikal örgütlenme de ağır yara aldı. İşçi sınıfının bugün sahip olduğu haklar 12 Eylül öncesinin çok gerisindedir. Özellikle 21 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP, işçi sınıfını en çok ötekileştiren iktidar olmuştur. AKP iktidarında ekonomiden, sağlığa, eğitimden, kültür-sanata tüm politikalar toplumu kutuplaştıran, emeği yok sayan, yandaşları zenginleştirmeyi amaçlayan ve milli olmayan politikalardır. AKP emek sömürüsünü zirveye taşımıştır.

EKONOMİK KRİZLERİN YÜKÜNÜ HEP EMEKÇİLER TAŞIDI

Bu süreçte yaşanan ekonomik krizlerin yükünün hep emekçilerin sırtına yüklendi, İktidar 21 yıllık iktidarı süresince kamusal sorumluluklar yüklenip tüm yurttaşlarına iş, aş güvencesi sağlaması gerekirken, tam tersini yaparak sermayeyi korumayı, yandaşları daha da zengin etmeyi tercih etmiştir. Emekliler ,işsizler, emekçiler açlığa mahkum edilmiş, adeta ölüme zorlanmıştır.

KUŞATMAYI DAYANIŞMAYLA KIRACAĞIZ

1 Mayıs, işçi sınıfının dayanışma günüdür. İşçi sınıfına yönelik saldırıları emekçilerle dayanışarak, toplum olarak birlikte kıracağız. Emeği yeniden, hep birlikte en yüce değer yapacağız. Daha uygar, laik, demokratik, hukukun üstün olduğu, hiç kimsenin farklılıkları nedeniyle ayrıştırılmadığı, huzurun, refahın, barışın hâkim olduğu bir Türkiye’yi bu dayanışma duygusuyla hep birlikte inşa edeceğiz. İnsan onuruna yaraşır iş ve ücret ile sendikal hakların gerçek anlamda güvence altına alındığı, hiç kimsenin yatağa aç girmediği, sağlığın ve eğitimin parasız olduğu, yandaşın değil halkın yararının esas alındığı bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Gün birlik, beraberlik, dayanışma günüdür. Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ını CHP Adapazarı ilçe Örgütü olarak bu duygularla kutluyoruz! "