Yeni haftaya yükselişle başlayan gram altın sabah saati itibariyle 970 liraya kadar çıktı. Uzmanlardan ise piyasaları altüst edecek tahmin geldi. Elinde altın olan vatandaşları uyaran uzmanlar, gram altının Temmuz ayında pik yapacağını ve 1200 TL’ye kadar çıkacağını belirttiler. Elinde altın olan yatırımcılar ise ne yapacağını şaşırdı. 

Posta’da yer alan habere göre, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ons altının önümüzdeki belli bir sürede 1.800-1.900 dolar bandında hareket edeceğini belirtti. Haziran ayının sonunda merkez bankalarından gelen faiz artırım kararları ile ons altının 1.950 doların üzerine çıkacağını belirten Yıldırımtürk, "Sene sonuna doğru ise onsun 2 bin ve 2 bin 150 dolar olacağını düşünüyorum. Çünkü gıda enflasyonu ve jeopolitik riskler gibi altını destekleyen sorunlar devam ediyor" diye konuştu.
altin_fiyatlari2
Ünlü Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise "Hem ons hem de gramın yükseleceği belliydi. Yani ons altındaki 1.800 dolara kadar olan sarkmaların bir toparlanma sürecine girmesini bekliyorduk. Çünkü jeopolitik riskler, küresel çapta tedarik sıkıntıları ve tüm dünyada enflasyon devam ediyor. Bu da yatırımcıları güvenli limana yönlendiriyor. Onstaki artışın temel nedeni bu. Onsta yine 2 bin doların üzerinde bir atak bekliyorum" ifadelerini kullanmıştı. 
altin_fiyatlari3
“1000 LİRANIN ALTINA DÜŞMEYECEK” 
Gram altındaki yükselişlerin daha da artacağını belirten İslam Memiş, "Gramdaki bu artış daha başlangıç. Temmuzda önce 1.200 liraya, yıl sonunda ise kademe kademe 1.450 liraya ulaşmasını bekliyorum. Altın yükselişe geçtiği için satmayı düşünen yatırımcılara acele etmemelerini tavsiye ediyorum. Altın temmuz ayından sonra 1.000 liranın altına düşmeyecek. Yani daha asıl yükselişler başlamadı. 1.000 lirayı görmeden harekete geçmemelerini öneriyorum" diye konuştu.