PROMOSYON İHALE

Sendika kurumsal sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ilimizde görev yapan eğitim çalışanları olarak 14 binden fazla personeli kapsayan "Promosyon İhale" sürecinde ilk iki ihale sonucu ortaya çıkan rakamların, ekonomik gerçekliklerden uzak oluşu,  eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılamaması üzerine iptal edilmişti. İlk iki ihalenin iptali üzerine Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tekrar her ilçenin kendi ihalesini kendisinin yapması yönünde karar aldığını ilçelere bildirdi.

ÇOK DÜŞÜK RAKAMLAR

Bunun üzerine 28 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilen Sakarya İl Milli Eğitim,  Söğütlü ve Ferizli'deki eğitim çalışanlarımız olmak üzere toplamda 1113 personel için ihale yapılmıştır. İhaleye Türkiye İş Bankası, Akbank, Halkbank ve Yapı Kredi Bankası olmak üzere dört banka katılmıştır. Bankaların kapalı zarf içinde sundukları ilk teklifler çok düşük rakamlar olmuş, açık artırmaya geçildiğinde üç banka çekilmiş, en yüksek teklifi veren banka teklifini 12.600 e yükseltmiştir.

ÜÇ İHALE GÖRÜŞMESİ

Sendika olarak üç ihale görüşmesinde de bankalara para puan, personel sayısının gruplandırılması ve daha önce yapılmış ihale örnekleri gibi birçok teklif sunulmasına rağmen, bankaların duyarsızlığı bir taş gibi sert olmuştur. Değerli eğitim çalışanlarımız bu duyarsızlık karşısında; Promosyonun tümüyle reddedilmesi, PTT den maaşların alınması, gibi bir çok teklif sunmuşlardır. Öncelikle biz sendika olarak üç İlçe ile yapılacak 12.600 TL Promosyon anlaşmasını kabul etmediğimizi, belirten bu rakamın "yetersiz, haksız, beklentileri karşılamaktan ve ekonomik gerçekliklerden uzak olduğunu belirterek" ŞERH" düştüğümüzü buradan net şekilde ifade ederiz.

“Daha sağlıklı yarınlar için çalışmalarımız sürecek” “Daha sağlıklı yarınlar için çalışmalarımız sürecek”

SİSTEM DEĞİŞMESİ

Yine eğitim çalışanlarımıza çağrımız, Maaş hesaplarımız dışındaki tüm hesapları kapatmaları, Kredi kartlarını iptal etmeleri, Otomatik ödemelerini iptal etmeleri, Maaş ve ücretlerini yattığı gün çekmeleri, BES, Yatırım gibi hesaplarını gözden geçirmeleri,  gibi boykotları kişisel olarak gerçekleştirmelidir. Bir çağımızda yetkilere olacaktır. Bizleri elimiz kolumuz bağlı bırakan bu sistemin değişmesidir. Banka şubelerinin her bir artış için Genel Müdürlükleri ile görüşmesi, onların yetkisiz olduğunu gösteriyor.

YETKİSİZLERLE İHALE

Yani masada yetkisizlerle ihale yapılıyor. Ya MEB yetkili Banka Genel Müdürlükleri ihaleye girsin ya da eğitim çalışanlarımız kendileri kişisel olarak istedikleri banka ile anlaşma yapsınlar. Sendika olarak örgütlü gücümüzle bu süreci not ettiğimizi, sendika olarak tüm girişimlerimizle, her türlü meşru yolu kullanarak sistemi değiştirmeye çalışacağımızı açık, net ifade ederiz.”