Akyazı ilçesinde meydana gelen olayda, satın aldıkları cep telefonunun parasını EFT yoluyla ödeyen iki kişi, daha sonra parayı geri çekerek iş yerini dolandırdı. Hesabında parayı göremeyen iş yeri sahibi, bankayla iletişime geçti. EFT'nin iptal edildiğini öğrenen iş yeri sahibi, dolandırıldığını anlayarak durumu polise bildirdi. Olayla ilgili inceleme başlatan polis, şüphelileri yakalayarak gözaltına aldı. Dolandırıcıların telefon alışverişi yapmaya çalıştıkları anlar ise iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, şüphelilerin elindeki telefonu incelemesi ve iş yeri sahibiyle konuşmaları yer aldı.

telefon_dolandiricilari3
Şüpheliler tarafından dolandırılmak istenen Ömer Ş., "İftar vaktine 10-15 dakika kala mağduriyet yaşadık. Bir kadın ve bir erkek bizden bir cihaz satın aldı ve EFT yoluyla parayı bize attıklarını söyleyerek ileri bir tarihli aktarım yaptılar. Bunu fark edemedik. Kimlik sormamıza rağmen bize kimliklerini de vermediler. İlerleyen aşamalarda diğer telefoncu arkadaşlarımıza da uğradılar ve onlar kısa bir zaman içinde olayı anladı. Olayın fark edilmesi üzerine durum polis ekiplerine bildirildi. Kısa sürede şüpheliler yakalanarak mağduriyetimiz giderildi. Diğer meslektaşlarımızın bu hususta mağdur olmaması için sadece telefon alımlarında kimliğin önlü arkalı fotokopisini değil, telefon satışlarında da bu işlemin yapılmasını öneririm” dedi.

Seçim kutlaması yapacaktı yanlışlıkla kendini vurdu! Seçim kutlaması yapacaktı yanlışlıkla kendini vurdu!

telefon_dolandiricilari4
Şüphelilerin dükkana gelerek dolandırmaya çalıştığı bir başka iş yeri sahibi Gürkan G. ise, "Bana da geldiler ve telefon sordular. 10 bin liralık bir bütçelerinin olduğunu söyleyerek telefonlara bakmaya başladılar. Bir telefonu aldığını söyleyen kişi parayı hesabıma atacağını söyledi. Hesap numaramı verdim ancak para düşmemişti. Durumu şüpheliye sorduğumda EFT ile gönderdiklerini ve 9 bin 700 lira olan telefon için 10 bin lira gönderdiklerini, 300 lira da elden teslim almak istediklerini söyledi. Ben de hesabıma para gelmeden telefonu veremeyeceğimi söyledim. Bunun üzerine yaşanan tartışma sonrasında dükkanımdan çıktılar. Ben de diğer telefoncu arkadaşlarıma söyledim fakat o sırada başka bir telefoncuya girdiler" diye konuştu.

telefon_dolandiricilari5

telefon_dolandiricilari6