BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Konu ile ilgili AGD tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde yapılması planlanan Liseler düzeyinde Siyer-i Nebi Yarışması 17.12.2022 Pazar günü gerçekleştirilecektir. Bu yarışma kapsamında İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ziyaret edilecek, liseler ziyaret edilip stant açılarak, konferanslar verilmek suretiyle Siyer-i Nebi Yarışması hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.”

WhatsApp Image 2022-11-13 at 23.24.26

İSLÂM TASAVVURU

Siyer öğrenmenin bir Müslüman’ın hayat için ne anlama geldiğini Şube Başkanı Celal Aydın şu cümlelerle ifade etti; “İnsanda fıtrî olarak mevcut bulunan taklit temâyülü, şahsiyeti şekillendiren en mühim nedenlerden biridir. Bu sebeple insanın eğitimi de ona müspet veya menfi numuneleri taklit ettirmekten başka bir şey değildir. İslâm’ı öğrenip yaşamak isteyen için en güzel örnek Efendimiz’dir.  Nazarî bilgilerin pratiğe geçmiş hâli en güzel şekliyle Peygamberimiz’de bulunur. Bu sebeple Efendimiz’in hayatı, zaman ve mekânı hesâba katmadan bütün Müslümanlar tarafından mutlaka izlenmesi gereken bir modeldir. Efendimiz’in hayatını bilmek İslâm’ı, teoriden pratiğe dönüştürür ve onu diğer ahlâkî sistemlerden üstün kılar. Diğer bir ifadeyle, İslâm hakkında teorik bilgilere sahip olan bir Müslüman, O’nun hayatını öğrenerek müşahhas bir İslâm tasavvuru kazanır.”

WhatsApp Image 2022-11-13 at 23.28.24 (1)

YENİ BİR DÜNYA

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi Liseler Komisyonu başkanı Samet Gürses,  “Bu yarışmanın amacının gençlerin O’nun hayatını okuyarak, anlayarak, yaşayarak ve yaşatarak nasıl YENİ BİR DÜNYA kurmaları gerektiğini öğrenmeleri, onları bu mücadeleyi yürütenlerin bir parçası haline getirmektir. Bunun yanında birey, aile, toplum olarak manevi değerlerimizden uzaklaştığımız bu günlerde, Peygamber Efendimizi okumaya, anlamaya, yaşamaya, yaşatmaya daha çok ihtiyaç duymaktayız. Bu yarışma vesilesiyle insanların sorunlarına bir nebze nefes olabilirsek kendimizi bahtiyar addederiz.” diyerek konun önemine dikkat çekmiştir. Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi bu yarışma vesilesiyle ilçelerde çeşitli etkinliklerde bulundular ve bulunmaya devam etmektedirler. Bu kapsamda başta İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere İlçe Milli Eğitim müdürleri ziyaret edilerek konu hakkında bilgilendirmede ve fikir teatisinde bulunuldu.

WhatsApp Image 2022-11-13 at 23.28.24

GEZİ HEDİYESİ

Liselere ziyaretler kapsamında tüm ilçeler okulları ziyaret ederek stantlar açarak, konferanslar vererek, Siyer-i Nebi Yarışması hakkında gerekli bilgilendirme çalışmaları devam edecek. Sınava 03.10.2020-04.12.2022 tarihleri arasında https://www.efendimizinizinde.com/ sitesi üzerinden başvuru yapılmaktadır. Yarışmanın kitabı Ahmet Cevdet Paşa’nın “Âlemlere Rahmet Olarak Gönderilen Elçi Hz. Muhammed (s.a.v.)” kitabıdır. Yarışma 120 dakikadan ve 80 sorudan oluşmaktadır. Sakarya Şubesi yarışmaya katılıp, sınava giren 5 kişiye kura ile Çanakkale Gezisi hediye edecektir.

WhatsApp Image 2022-11-13 at 23.31.36

Türkiye Geneli ve Sakarya Şubesi olarak ödüller şu şekilde;

Ödüller

Türkiye Geneli Ödüller:

10.000 ₺

8.000 ₺

7.000 ₺

6.000 ₺

5.000 ₺

Sakarya Şubesi Ödülleri:

5.000 ₺

4.000 ₺

3.000 ₺

2.000 ₺

1.000 ₺