Dünyada artan küresel ısınma paralelinde gıda ve hayvancılık üretimini sekteye vurmaya başladı.

Gelecek yıllarda buna dur demek için bütün dünyada radikal önlemler ülkeler nezdinde şimdiden almak elzemdir.

Önlemler şimdiden alınmadığı taktirde dünyada başta açlık paralelinde ise insan göçü hat safhaya ulaşacaktır. Su ve de gıda savaşları kaçınılmaz olacaktır. Bunu görmek için kahin olmaya gerek yoktur.

Ülkeler, gıdadaki olumsuz gelişmeleri önceden görüp gıda ihracatına sınırlama getirmeye başladılar. Artık yurt dışından istediğiniz zaman gıda ve hayvancılık ile ilgili istediğiniz kadar ithalat yapamayacaksınız.

İthalatta ki fiyatlar da maalesef tabiri caizse uçtu. Dolayısıyla paranızla alacağınız gıda miktarı eskiye göre çok az miktarda olmaktadır. Ayrıca artan petrol fiyatları, gübre fiyatları vb. diğer giderler üretim giderlerini çok yükselti.

Üreticiler de ürettikleri ürünü yeterli kar marjıyla satamamaktan çok endişelidirler. Üreticiler gelir gideri karşılayamamaktan dolayı üretimden vaz geçmek istiyorlar.

Bu da ülkemiz ve de dünya için olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Yeni nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için hepimiz üzerimize düşeni görevleri fazlasıyla yapmak zorundayız. Mutlaka üretime odaklanmalıyız. Ülkemizde ekilmeyen bir karış toprak bırakmayalım.

Gençlerimizin üretimle ilgili eğitimlerine öncelik vermeliyiz. Eğitimli gençlerin yapacakları üretim ile ilgili rekolteler doğal olarak yüksek olacaktır. Şimdiden gençlerimize ve de üreten halkımıza başarılar dilerim.