Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Karasu Belediyesi tarafından 'Sürdürülebilir Şehirler İklim Etki Yarışması' kapsamında sürdürülebilir hareketlilik için hazırlanan ‘Orta Ölçekli Bir Sahil İlçesinde Mikromobilite ve Yaya Dostu Koridorlara Doğru Geçiş’ başlıklı proje Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü Bilgi ve İnovasyon Topluluğu (EIT Climate-KIC) ve FedEx tarafından kabul edildi.

19 ülkeden 43 başvurunun yapıldığı yarışmada Birleşik Krallık-Hackney, Finlandiya-Espoo, İspanya-Olot ve Türkiye-Karasu olmak üzere sadece 4 proje kabul edildi.

MOTORSUZ HAKİMİYET ORTAMI
50 bin dolarlık ödülü kazanan SUBÜ ve Karasu Belediyesi’nin projesi ile Karasu’da yayalar, bisiklet kullanıcıları ve skuter kullanıcıları için güvenli ve etkili mikromobilite koridorları artırılacak.

Proje, özellikle öğrencilerin yoğun olduğu alanlarda ve yakınlarındaki park, futbol sahası ve kort gibi aktivite merkezlerinde motorsuz bir hakimiyet ortamı geliştirmeyi ve sürdürülebilir ulaşıma geçişi teşvik etmeyi hedefliyor.

SUBÜ ve Karasu Belediyesi sokak alanını yeniden tahsis ederek yayalar, bisiklet kullanıcıları ve skuter kullanıcılarına güvenli ve etkili seyahat koridorları oluşturmak için iş birliği yapacak.