DÜNYA, AVRUPA VE OLİMPİYAT ŞAMPİYONLARI

25 ülkeden 232 sporcu, Sakarya etaplarında podyuma çıkabilmek için yağışlı havada pedal çevirerek kendi sınırlarını zorladı. Avrupa'nın en kapsamlı tesisi olan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi'nde start verilen yarışları Sakarya'dan, Türkiye genelinden ve dünyadan yüzlerce sporseverler ilgiyle takip etti. Dünyanın en heyecanlı yarışı olarak bilinen BMX Racing yarışı ayrıca 110 ülkede canlı yayınla ekranlara taşındı. Sakarya’nın adını dünya sahnesine yeniden çıkardığı yarışlarda 25 ülkeden 232 sporcu pedal çevirdi. 23 yaş altı erkekler, 23 yaş altı kadınlar, elit erkekler ve elit kadınlar olmak üzere 4 ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışlarda dünya, Avrupa ve olimpiyat şampiyonları kıyasıya mücadele etti.

56

3 GÜN BOYUNCA BÜYÜK HEYECAN

Açılış gecesi, ilk ve ikinci etap yarışlarıyla beraber üç gün süren Dünya Kupası heyecanında Büyükşehir Belediyesi toplam 70 adet bisikleti çekilişle dağıttı. Elite erkekler kategorisinde bitiş çizgisini Fransız sporcu JorisDaudet birinci sırada geçti. İlk etabın galibi olan Fransız sporcu RomainMahieu ikinci olurken Avusturalyalı İzaac Kennedy yarışı üçüncü tamamladı. Elite kadınlar kategorisinde ise ilk etabı kazanan Olimpiyat Şampiyonu BethanyShriever sürprize izin vermedi ve ikinci etabı da birinci sırada geçti. İkinci sırayı Amerikalı sporcu AlisaWilloughby alırken 27 şampiyonluğu bulunan Hollandalı sporcu Laura Smulders ise yarışı üçüncü sırada bitirdi.

58

Büyükşehir pehlivanları er meydanını boş bırakmıyor Büyükşehir pehlivanları er meydanını boş bırakmıyor

KAZANANLAR DEĞİŞMEDİ

23 yaş altı erkekler kategorisinde ilk etabı birinci bitiren Yeni Zelendalı sporcu RicoBearman, ikinci etapta da bitiş çizgisini birinci sırada geçti. Fransız sporcu Hugo Marszalek ikinci olurken; Britanyalı sporcu CallumRussell ise üçüncü oldu. 23 yaş altı kadınlar kategorisinde ise Fransız sporcu TessaMartinez ilk etaptan sonra ikinci etabı da birinci sırada geçen isim oldu. İtalyan sporcu FrancescaCingolani ikinci olurken Amerikalı sporcu MckenzieGayheart ise üçüncülüğe yerleşti.

55

"DÜNYANIN BİSİKLET BAŞKENTİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

Kazananlara ödüllerini takdim eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, hedeflerinin dünyanın bisiklet başkenti olduğunu vurgulayarak, "Sakarya Bike Fest'e önce MTB dağ bisikleti, sonra Tour Of yol bisikleti ve son olarak BMX dünya kupası ile devam ettik. Programlar kapsamında dünyanın en heyecan verici bisiklet yarışlarına ev sahipliği yapmaktan onur duyduk. Şehrimizde bisiklet fırtınası her geçen gün büyüyor ve kapsamı genişliyor. Dünya Bisiklet Şehri ve Avrupa Spor Şehri unvanlarıyla birlikte attığımız önemli adımlar dünyanın bisiklet başkenti olma iddiamızı da hamdolsun güçlendiriyor. Bu süreçte Sakarya'yı dünya izledi ve 110 ülkeden canlı yayınlar yapıldı ve izlemeye de devam edecek. Enerjimiz yüksek ve bisiklet alanında hizmetlerimiz hız kesmiyor. Biz her zaman diyoruz ki Sakarya sizin eviniz, dünyayı misafir ederiz" ifadelerini kullandı.

54

MTB, TOUR OF VE SON OLARAK BMX

Sakarya'da etkinlikler, konserler, çekilişler ve birbirinden güzel programlara ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Sakarya Bike Fest kapsamında MTB(dağ bisikleti) ile başlayan heyecan, Sakarya'nın sembol cadde ve sokaklarından geçen Tour Of (yol bisikleti) serisiyle devam etti ve heyecan en heyecan verici yarış olan BMX Racing World Cup ile devam etti. Dünyanın en prestijli yarışlarına ev sahibi olan Sakarya'da nefes kesen festival, 11-12 Haziran Cumartesi ve Pazar günü yine aynı pistte start alacak BMX Europa (cross) Cup 9 ve 10'uncu Turu ile son bulacak.

535250747372717069686766-16463626160-259