TÜBİTAK tesisinde patlama: 1 ölü TÜBİTAK tesisinde patlama: 1 ölü

Son zamanlarda artan bungalov çılgınlığı, dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Seyahat acentelerinin belge numarası ve firma isimlerini kullanarak sosyal medya üzerinden hesap açan dolandırıcılar, buy olla çok sayıda kişiyi dolandırarak mağdur etti.  Dolandırıcılar bu kez de Sakarya'nın Serdivan ilçesinde bir seyahat acentesinin bilgilerini kullanarak birçok kişiyi mağdur etti. Firma sahibi Onur Tan ise dolandırılan kişilerin kendisini aramasıyla olaydan haberdar olarak büyük şok yaşadı. Defalarca şikayet edilmesine rağmen sayfanın kapanmadığını söyleyen Onur Tan, yetkililerin duruma çözüm bulmasını istedi.
bungalov_dolandiricilariii2
“İnsanlar mağdur olduklarıyla kalıyor”
Seyahat acentesi sahibi ve TÜRSAB Doğu Marmara Bölge Temsil Kurulu Üyesi Onur Tan, “Dolandırıcılar Instagram'da seyahat acentelerinin belge numarasını ve firma isimlerini kullanarak sayfalar açıyorlar. Güven kazanmak açısından da seyahat acentelerinin bağlı olduğu birlikleri etiketliyorlar biyografi kısımlarına. İnsanlar bu şekilde güveniyor ve mesaj atıyor. Fiyatları da normalde gecelik 5 bin liraysa 2 bin 500 lira, 3 bin lira gibi fiyatlar belirledikleri için insanlar da buna inanıyor. Rezervasyon yaptırdıktan sonra insanları engelleyerek kayıplara karışıyorlar. İnsanlar mağdur olduklarıyla kalıyor” dedi.
bungalov_dolandiricilariii3
“Hala aktif ve insanları dolandırmaya devam ediyor”
Ofis telefonlarının sürekli çaldığını dile getiren Tan, “Pazartesi günü ofisimizin telefonları çalmaya başladı. Bungalov kiralamakla alakalı talepler geldi. Biz ilk başta anlam veremedik. Sonra bir beyefendi bize bir sayfa ismi söyledi. 'Ben bu sayfayı Instagram'da gördüm, size mi ait?' diye sorunca biz de 'Bizim öyle bir sayfamız yok' dedik ve anladık ki bir dolandırıcı bizim belge numaramızı ve firmamızın ismini kullanarak insanları dolandırmaya başlamış. Sayfayı defalarca şikayet etmemize rağmen kapanmadı. Hala aktif ve insanları dolandırmaya devam ediyor. Dolandırıcılarla WhatsApp üzerinden sanki biz müşteriymişiz gibi irtibata geçtik. Gayet rahatlar, hatta ofislerinin nerede olduğunu sordum, 'Serdivan’da' dediler. Konum istedim, bizim ofisimizin konumunu attılar. Ödemeyi ofiste yapabileceğimizi söylediler. Sonra bizim onları denemek amaçlı yazdığımızı anlayınca hakaret edip engellediler” diye konuştu.
bungalov_dolandiricilariii4
“Şahıs hesaplarına para göndermesinler”
Dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyaran Onur Tan, “Vatandaşlara söyleyebileceğim tek şey şu; Instagram’da görmüş oldukları bungalov sayfalarının önce biyografi kısmında yazan belge numaralarını TÜRSAB üye acenteler kısmına yazıp, iletişim numaralarına ulaşabilirler. Orada yazan iletişim numaraları gerçek seyahat acentelerinin iletişim numaralarıdır. O numaraları arayıp teyit edebilirler. İkinci söyleyeceğim şey şahıs hesaplarına para göndermesinler. Hiçbir seyahat acentesi, hiçbir rezervasyon için şahıs hesabına para istemez” dedi.

“Bir an önce sayfanın kapanmasını istiyoruz”
Konuya ilişkin gerekli yetkili birimlere başvuru ve şikayet dilekçelerini verdiklerini de söyleyen Tan, “Şu ana kadar ofisimizi arayan kişi sayısı sekiz. Bunun haricinde ofisimize ulaşmayan dolandırılmış vatandaşlarımız da olabilir. 8 kişi için rakamlar toplam 60-70 bin liraya kadar ulaşıyor. Dolandırılmadan ulaşanlar da oluyor. Gerekli yetkili birimlere başvurularımızı yaptık ve şikayet dilekçelerimizi verdik, sonuçlarını bekliyoruz. Bir an önce sayfanın kapanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
bungalov_dolandiricilariii5
“Dolandırdıkları vatandaşı tehdit etmişler”
Dolandırıldıktan sonra başka insanların da bu tuzağa düşmesini engellemek adına harekete geçen bir vatandaşın dolandırıcılar tarafından tehdit edildiğini ifade eden Onur Tan, “Dolandırılan bir vatandaşımız bize ulaştı. Bu durumla alakalı bir sayfa açmış, başka insanlar da dolandırılmasın diye. O sayfanın isminin sonuna ‘dolandırıcıdır, sahtedir’ diye ekleyip bir sayfa açmış ki insanlar görsün diye. Dolandırıcılar vatandaşa ulaşmışlar, 'Bu sayfayı açan sen misin, senin başına ne kadar büyük bir bela aldığından haberin yok. Evini ocağını söndüreceksin. Banka hesaplarını kopyalayacağım ve insanlara onları göndereceğim. Yakalanınca suçu sana atacağım' diye insanları hem dolandırıyorlar hem de üstüne tehdit ediyorlar. Dolandırılan vatandaşımız da korkudan gidip banka hesaplarını kapattırmış başına daha büyük bir şey gelmesin diye” dedi.