FARKLI BİR GÜZELLİĞE BÜRÜNÜYOR
Dünyada ikinci, Türkiye'de ise tek parça halindeki en büyük longoz olma özelliği taşıyan ve24 kilometrelik alanda 200 çeşitten fazla göçmen kuşa ve 2 bin 300 civarında bitki türüne de ev sahipliği yapan Acarlar Longozu, son yıllarda sadece Sakarya'nın değil, Türkiye'nin gezilip görülmesi gereken turistik noktalarından biri haline geldi.

Nilüfer ve göl laleleri, endemik bitki örtüsü, başta dişbudak olmak üzere diğer ağaç türleri, kuş ve balık çeşitleri barındıran longoz, yılın her döneminde farklı bir güzelliğe bürünüyor.

AW927909_03
KENDİSİNE HAYRAN BIRAKTI
Bir süre önce Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğuna geçen longoz, yapılan düzenleme ve değişikliklerle görenleri kendisine hayran bırakan görünüme kavuştu. 1. derece doğal sit alanı, tabiat koruma alanı ve yaban hayatını geliştirme sahası olarak tanımlanan longoz, dünyada nadir görülen 3 endemik bitkinin de ev sahipliğini yapıyor.

AW927909_02
İçinde yer alan yürüyüş alanları, yeni oluşturulan sosyal tesisler ve hiç dokunuşun yapılmadığı doğal bölümleriyle tüm dünyanın ilgi odağı olma yolunda ilerleyen longoz, yaz mevsiminin gelmesiyle ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Beyaz nilüferler çiçeklerin açtığı longozu gezen ziyaretçiler, güzel manzaranın tadını çıkarttı.

AK Parti Taraklı ilçe Heyetinden  Milli Eğitim Müdürüne ziyaret AK Parti Taraklı ilçe Heyetinden Milli Eğitim Müdürüne ziyaret

AW927909_01
"BEN BÖYLE BİR YER GERÇEKTEN GÖRMEDİM"
Acarlar Longozu’na İstanbul’dan gelen Tamer Demir, "Doğanın eşi ve benzeri yok. Ben böyle bir yer gerçekten görmedim. Temiz bir yer ama insanlar pis, kirletiyorlar burayı. Buraya yaklaşık 4 sene önce de gelmiştim ama şimdi daha düzenli ve güzel olmuş ama insanlar kirletiyor" dedi.

AW927909_09
Longozun gezilip görülecek bir yer olduğuna değinen Uğur Cihan, "Buranın gerçekten güzel bir doğa yaşamı var. Buraya insanların gelmesini ve doğa ile iç içe olmasını tavsiye ediyorum. Karasu’ya gelenler burayı görmeden gitmesin. Eminim ki insanlar buraya gelince çok sevecek" diye konuştu.

AW927909_08

AW927909_07

AW927909_06

AW927909_05

AW927909_04