Öğrencilerin eserlerinin beğeniye sunulduğu sergide Eğitim Uzmanı Jale Denizaltı’nın katkılarının da büyük olduğu görüldü.

Dekan Prof. Dr. Seyfi Kenan konuşmasında serginin önemine değinerek Nermin Hoca ve öğrencilerinin görsel düzenlemelerindeki başarıya şapka çıkardığını söyledi.

Doçent Nermin Özcan Özer de yaptığı konuşmada, bir toplumdaki anlamlar ağı olarak tarif edilen kültürün içinde sanatın ayrı bir yeri ve önemi olduğunu belirterek “Sanat kültüre bir canlılık, bir ruh katar. Bir milletin felsefesi, özü sanatında biçimlenir” dedi.

Güzellik, incelik ve zarafetin sanat yoluyla kültürün içinde yer aldığını belirten Özer, şöyle konuştu: “Sanat eserini ortaya koyan bireyin bilinci bu anlamlar ağı içinde ayrı bir konuma sahiptir. Bilincin uyanışıyla birlikte zihne akan sembolik görüntüleri, uygulanan farklı mekan olgularında, matematiksel, geometrik mimari olarak somutlaştırmak bir ‘sanat zekasını’ gerektirir. Bu nedenle bakış ve görüş açısını da çeşitlendirmek gereği vardır. Bakış açısı algı alanı ile görüş açısı da düşünce alanıyla  ilgilidir. Sanat anlayışı derinleştikçe insanın özgürlük ve özgünlüğü de gelişme gösterir. Çünkü anlamlar ağı içinde birey böylelikle yaşam tarzını da biçimlendirir.” (Hüdavendigâr Onur)