“GEÇİM SIKINTISI ÇOK ARTTI”

Genel Başkanları Ali Babacan’ın selamları ile vatandaşlara ve esnafa ziyaretlerde bulunan DEVA Partisi heyeti, broşürler ve eylem planı kitapçıkları ile ülkede yaşanan sorunlar için çözüm önerilerinin hazır olduğu konusunda tanıtım yaptılar. DEVA Partili yöneticiler, “Umutsuzluğa yer yok!” yeniden yapacağız diyerek, esnafın yaşadığı genel sorunları dinlediler. İnşaat malzemeleri satan bir esnaf; “İnşaat mevsiminde yapılan işler çok durgun. Eskisi gibi boya badana, eve bakım onarım yapan da yok. Millet anca gıdaya yetişmeye çalışıyor. Oysa daha fazla iş yapmamız gerekiyordu. Millette para yok, zorunlu olmadıkça para harcamıyorlar. Bazı işyerleri nakit sorunu yaşıyor. Alışveriş hızı kesildi. Durgunluk var. Geçim sıkıntısı çok arttı.” diye konuştu.

DEVA Kuzey Rüzgarı Estirdi (2)

GENÇLER İŞSİZLİKTEN ŞİKAYETÇİ

DEVA Partili yöneticiler kahvelerde gençlerle de bir araya gelerek onları dinlediler. Karadeniz ilçelerinde gençler işsizlikten ve bulabilirlerse de buldukları işlerde ücretlerin çok düşük olmasından şikayetçiler. Gençler konuşurken Karasuya sürekli hayali bir fabrika kurulmasıyla ve binlerce işçi çalışacağıyla ilgili bir şehir efsanesi üretildiğini söyleyerek, bu bölgedeki insanlarla adeta dalga geçiyorlar.  Fındık sezonu sonrası gençler,  aylık gelir elde edecek iş alanları bulamadıklarını belirtirken, çoğu arkadaşlarının ilk fırsatta İl dışına göç ettiklerini pek çok arkadaşlarının da  yurt dışına çıkmayla ilgili hayalleri olduğunu söylüyorlar. 

DEVA Kuzey Rüzgarı Estirdi (1)

'YURTTAŞTA PARA YOK'

Başka bir esnafta “Esnafı, çiftçisi, emeklisi, dar gelirlisi, işsizi, genci aynı dönem içinde bu kadar sorunlu bir süreç yaşamamıştı. Yoksulluk çok arttı. Plansız, öngörüsüz işler ile sorunlar katlandı” diye konuştu. DEVA Partili yöneticiler, ”Bu böyle gitmez” diyen esnafın umudunu seçimlere bağladığını ve Seçim sonrası yeni bir yönetim anlayışı oluşmazsa esnaf işlerinin zor olacağını, esnafın da, vatandaşın da, sürekli iyi olacak diye oyalandığını Başkanlık sisteminde huzur bulamadıklarını söylüyorlar. Esnaf işlerinin durgunluğundan yakınıyor. Bir araç bakım ve tamircisi "Rutin bakımlar çok azaldı. Yetkili servis fiyatlarındaki anormal artışlar sonrası, bu durumun özel servisler olarak bize yansıyacağı umudundaydık. İktidar döviz kurunu patlattı. Paramızın değeri düştü. Yedek parça, ithal ürünler aldı başını gitti. Ne var ki yurttaşta para yok. Araç tamiri bakımı nerede ise araç yolda kalınca yapılıyor. Bunun araç güvenirliği için de bir risk yarattığı göz aradı edilmemeli, olabildiğince işçilikte uygun fiyatlar ile iş yapıyoruz. Kapımıza iş için gelen sayısı çok düştü. Zorunlu haller dışında araç bakımı geri planda kalıyor” dedi.

DEVA Kuzey Rüzgarı Estirdi (6)

İKTİDARA TALİBİZ

DEVA Partisi Yöneticileri, “Ülkemizde tüm dertlere çare olmaya geliyoruz. Tek amacımız var mutlu ve güçlü bir Türkiye inşa etmek. Daha önce ekonomide, dış işlerinde, Avrupa Birliği sürecinde başarısıyla Dünya çapında tanınan bir Genel Başkanımız var. Bu nedenle vatandaşlarımıza ve esnafımıza memleketimizin DEVA’sından bahsediyoruz. DEVA Partisi olarak liyakatli kadrolarımızla iktidara talibiz.’ İfadelerini kullandılar.  

DEVA Kuzey Rüzgarı Estirdi (2)DEVA Kuzey Rüzgarı Estirdi (1)DEVA Kuzey Rüzgarı Estirdi (6)DEVA Kuzey Rüzgarı Estirdi (5)DEVA Kuzey Rüzgarı Estirdi (4)