Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile köşe yazarı Neşat Sazoğlu bu hafta ki programda 3600 ek gösterge, EYT’lilerin durumu ve enflasyonu konuştu.

İlk olarak, geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi olan 3600 ek gösterge düzenlemesinin kabul edilmesini konuşan Gümüşel ile Sazoğlu, yapılan düzenlemenen milyonları memnun ettiğini söyledi. Düzenlemeyle memur ve emekli maaşlarında iyi bir düzenleme yapıldığı, bunun da piyasaya yansıyacağı belirtildi. 

EYT’liler konusunu da konuşan Gümüşel ile Sazoğlu, 1999 yılında Yaşan Okuyan tarafından allak bullak edilen emeklilik sisteminin bugün birçok kişiyi mağdur ettiğini belirtti. Bu konuda çeşitli modellerin gündeme geldiğini belirter gazeteciler, sivil fabrikalarda yaşını dolduruncaya kadar çalışan bulmanın çok zor olduğu belirtilerek, beklenti içinde olanların haklılığına dikkat çekti.

Detay Siyaset'te son olarak ise Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin eflasyonun düşme eğilimine girdiği yönündeki açıklaması değerlendirildi. TÜİK Başkanı'nın sürekli değiştiğini söyleyen Neşat Sazoğlu, “Bu da güvenirliliği düşürüyor. Vatandaş TÜİK’e güvenmiyor” dedi.

Gümüşel de, sokaktaki vatandaşın enflasyonu bakandan daha iyi bildiğini belirterek, “Dar gelirli vatandaşın alım gücüne bakılması lazım” diye konuştu. 

Özellikle yaz aylarında enflasyonun yükselmeye devam edeceğine dikkat çeken programcılar, petrol fiyatının  artmaya devam etmesiyle sıkıntının daha da artacağını söyleyerek, insanların alım gücünü artıracak bir takım çalışmalar yapılması gerektiğini belirttiler.