Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce #eniyibizanlarız sloganıyla seferberlik başlattığı Sakarya’dan afet bölgesine uzanan el oldu. Kahramnamaraş merkezli meydana gelen ve 10 şehirde yıkıma neden olan depremin izlerini silmek için Sakarya da örnek bir mücadele ortaya koydu. Başkan Yüce’nin öncülük ettiği kampanyalar kapsamında yardımlar toplandı, yüzlerce uzman ve teknik ekip bölgeye ulaştı. 
ekrem_yuce_diyarbakir3

Dilmen Mahallesi’nde çamur ve çukur çilesi Dilmen Mahallesi’nde çamur ve çukur çilesi

Büyükşehir bölgede
Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep gibi şehirlerde yıkımı ortadan kaldırmak ve yaraları sarmak için çalışma yapan Başkan Ekrem Yüce ve ekibi, ilk günden itibaren arama kurtarma, barınma ve yeni yerleşim yerlerinin kurulması konularında özverili çalışmalara imza atıyor.

Bu kapsamda Diyarbakır’da temaslarda bulunan Yüce, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi ile birlikte Yenişehir’de kurulan çadırkenti ziyaret etti. Vali Yardımcı Zerrin Beşikçi’nin de eşlik ettiği ziyarette çadırları dolaşan Yüce, vatandaşların tek tek ihtiyaçlarını sordu.

ekrem_yuce_diyarbakir2

2 bin 200 çadırlı yaşam alanı
Bölgede 2 bin 200 çadırla yeni bir yaşam oluşturuldu. Kurulan bu çadırkenttelavobo, duş, mescit, kreş, oyun parkı, sağlık ocağı, market ve birçok sosyal alanlar bulunuyor. Yıkımın yaşandığı 10 farklı kentte depremden etkilenen, evini, yakınlarını kaybeden binlerce afetzede bu çadırkentte yeni bir hayata geçiş yaptı.Bu ziyaret sonunda hayat kurtarmak için canla, başla mücadele eden AFAD gönüllüleriyle bir araya gelen Yüce, kurtarılan her can için duacı olduklarını ifade etti. 
ekrem_yuce_diyarbakir5

Yüce, “Deprem felaketi hepimizi derinden yaraladı, canlarımızı kaybettik. Şimdi yaralarımızı sarmak için hep birlikte seferber olduk. Diyarbakır’da hem de tüm şehirlerimizde vefat eden kardeşlerime Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyorum. İnşallah kısa süre içerisinde şehirlerimizi ayağa kaldıracağız. Buraya yaraları sarmaya, dertlere derman olmaya geldik. Ekiplerimiz her alanda görev aldı, çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

ekrem_yuce_diyarbakir4

ekrem_yuce_diyarbakir6