Büyük çoğunluğu yaklaşık 24 yıl önceki Marmara Depremini yaşamış Adapazarı Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen asrın felaketinin ardından bölgedeki insanlara yardımcı olmak için harekete geçti.
Gönüllü kursiyerlerle uyku tulumu, polar eşofman takımı, atkı, bere, eldiven, şapka ve battaniye gibi ürünler diken öğretmenler, soğuk kış gününde zor zamanlar geçiren depremzedelere destek olmak için çaba harcıyor.

depremzedelere_uyku_tulumu2
Duygularını dile getiren kursiyer Ayşe Avcı, “Ben 17 Ağustos 99 depreminin 4. gününde kızını kucağına almış bir anne olarak çaresizlik içinde doğan bebekleri düşünmeden edemiyorum. Anneleri daha çok çaresiz ve bizler de bu annelerin ellerinden tutup kaldırmak istiyoruz. Depremi yaşamış biri olarak deprem bölgesindeki insanlara elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
depremzedelere_uyku_tulumu2

99 depremini yaşamış Muammere Batıboylu da, “Burada depremzedelere bereler, şapkalar, süveterler, yelekler, patikler, battaniyeler örüyoruz. Elimizden gelen her şeyi depremzedeler için yapıyoruz” diye konuştu.
depremzedelere_uyku_tulumu3
Kurs Hocası Aslı Şumlulu, tam bir seferberlik ruhu ile çalıştıklarını dile getirerek, “Şu anda depremzedeler için uyku tulumu üretiyoruz. Tulumlarımızı su geçirmez ve soğuktan korunaklı olarak dikiyoruz. İnşallah depremzedelerin ısınmalarında bir nebze de olsa faydası olur” dedi.
depremzedelere_uyku_tulumu5
Adapazarı Halk Eğitim Müdürü Faruk Kıral, deprem bölgesindeki insanların acısını paylaştıklarını söyledi. Kıral, “Bu kış şartlarında, onların acılarını bir nebze dindirebilmek amacıyla destek olmak için gayret gösteriyoruz. Bölgede yaşayan insanların kış şartlarını hafif atlatabilmeleri için uyku tulumu dikimine başladık. Uyku tulumları yetişkinler için ve çocuklar için yapılıyor. Sakarya genelinde halk eğitim merkezlerinde diktiğimiz bin 500 adet uyku tulumunu deprem bölgelerine gönderiyoruz” diye konuştu. / Mehmet KARAKAŞ

depremzedelere_uyku_tulumu4

Projelerle atıkların çevresel etkileri azaltılıyor Projelerle atıkların çevresel etkileri azaltılıyor

depremzedelere_uyku_tulumu7depremzedelere_uyku_tulumu6