RESMİ GAZETE'DE
Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ili ve üzerinde yaşayan 13,5 milyon kişiyi etkiledi. Depremden etkilenen illerde istihdamın korunması amacı ile üst üste kararlar alındı. Bu bölgede belli şartlar altında işten çıkarma yasağı ile kısa çalışma ödeneği uygulamalarının başlatılmasına dair Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yayınlandı.

KRİZ GEREKÇESİ
Deprem bölgesinde iş yerlerine uygunluk belgesi beklenmeksizin kısa çalışma ödeneği ödenecek. OHAL süresince depremlerin etkilerinden kaynaklı bölgesel kriz gerekçesiyle Türkiye İş Kurumu'na yaptıkları yazılı başvuru için yıkık, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı olduğunu belgeleyen iş yerleri için uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin işverenlerin başvurusu doğrultusunda kısa çalışma ödeneği verilecek.

İŞE SON VERMEK YASAK
Bu kararlarda istihdamın korunması amaçlanıyor. Bu doğrultuda belirtilen hallerin dışında işe son vermek de yasaklandı. Kısa çalışma uygulanan dönemde veya işsiz kaldıkları süre kadar OHAL süresini geçmemek üzere İşsizlik Sigortası fonundan günlük 133,44 Türk Lirası nakdi ücret desteği verilecek. Yapılan ödemelerden damga vergisi hariç kesinti yapılmayacak.