SakaryaGİAD Başkanı Zafer Bekdemir yayımladığı mesajında Türk Milleti’nin inanç ve azmine vurgu yaparak, “Her türlü imkânsızlığa rağmen, Aziz Milletimizin bağımsızlığa kavuşabilmek için kadınıyla erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla bir olarak, inanç ve kararlılıkla mücadele ettiği Kurtuluş Savaşımızın her anında eşsiz kahramanlık destanları olduğunu hepimiz biliyoruz. Kurtuluş Savaşı sonucunda 29 Ekim 1923 günü ilan edilen Cumhuriyetimizi, her zaman koruduk ve sonsuza kadar korumaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimize birlik ve beraberlik içinde, asırlardır sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla sahip çıkmak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için kararlılık ve azimle çalışmak en önemli görevimizdir.
Bizler bu anlamlı günde vatanın bağımsızlığı için canlarını feda eden şehitlerimizi asla unutmayacağız. Cumhuriyet, geleceğe büyük bir ümitle bakmamızı sağlayan, gurur verici atılımların ve başarıların sağlanması ve her türlü zorlu engelin aşılması mücadelesinde bizlere güç veren bir değerdir. Cumhuriyetin kuruluşunun yıl dönümünü yaşadığımız bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milletinin tabiat ve adetlerine en uygun olan idare” diyerek bizlere miras bıraktığı Cumhuriyetin müdafaası ve muhafazası her şeyden önce gelmektedir. Cumhuriyet, milletimizin birlik ve bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz verilmeyeceğinin en açık ifadesidir.  Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet aynı zamanda çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişikliklerin yanında hukuk, eğitim ve ekonomi alanında da değişimlerin olduğu, şanlı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biridir. 
Her türlü zorluk ve imkansızlıkla, milli birlik ve beraberlik anlayışıyla bağımsızlık ve hürriyetimizin korunmasında canını ortaya koyan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, Kahraman Gazilerimize bir kez daha sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun’’ dedi.