Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adapazarı Kent Meydanında Sakaryalılara hitap etti. Konuşmasına “Sizleri hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün bir kez daha coşkuyla bağrınıza bastınız” diye başlayan Erdoğan; “10 Ağust6s 2014’te yüzde 69,1 gibi Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir oy oranıyla şahsıma gösterdiğiniz teveccüh için herkese şükranlarımı sunuyorum. Bize verdiğiniz destek ve itimada layık olacağız. 16. İl ziyaretimi bugün buraya yaparak sizlere şahsen teşekkür etmek istedim. Seçimle gelen ilk c.başkanı olarak yeni Türkiye’nin inşası için çalışıyoruz. Sakarya bizi bilir biz de Sakarya’yı çok iyi biliriz. Sakarya düşmanın baş eğdiremediği şehirdir. Sakarya depremin yıkamadığı şehirdir. İşte bu Sakarya bir kez daha necip fazılın dediği gibi ayağa kalkacak ve Türkiye’nin 2034 hedeflerinin öncü şehirleri arasında yerini alacaktır. Yeni Türkiye mücadelemizde yeni anayasa ve başkanlık sistemi çağımızda da Sakarya’nın yanımızda yer alacağını tüm gücüyle bizi destekleyeceğine inanıyorum. Allah birlik ve beraberliğimiz ve kardeşliğimizi daim etsin daha da güçlendirsin. Bugün Sakarya da toplam yatırım bedeli 183 trilyon olan çeşitli kurum ve belediyeler ait olan 53 eserin toplu açılışını yapacağız. Eğitimden Adapazarı Serdivan ve Geyve ile Hendek ve Ferizli EML, Kocaali Anadolu Lisesi, 300 kişilik öğrenci pansiyonu açılıyor toplam 46 trilyon yatırım bedeli olan 21 adet anaokulu, ilkokulu, ortaokul lise pansiyon atölye ve spor salonunun resmi açılışını yapıyoruz. Hayırsever işadamı Haşim Gürdamar’ın yaptırdığı SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Binası açılışı. Sağlıkta Karasu’ya 75 yataklı Devlet Hastanesi, Sapanca’ya 20 yataklı hastane bunların açılışı. TOKİ Adapazarı’nda 466 konut Akyazı’da 384 konutu tamamlayarak hak sahiplerine teslim etti. Bunların resmi açılışları. Büyükşehir Belediyesi, asfalt isale hattı içme suyu taş parke gibi altyapı hizmetiyle Vali Mustafa Büyük Kız Anadolu İmam hatip Lisesi açılışı. Adapazarı Belediyesi ilkokul, Ereler parklar Geyve Köprü, Kaynarca kültür merkezi hendek asfaltlama çalışmaları, Pamukova kilit parke yol köprü Serdivan fikir sanat akademisi ve 14 çocuk parkı, sapanca bir köprü, söğütlük ilikti parke taraklı konak restorasyonunu tamamladı. 7 trilyon liralık yatırımla tamamlanan 1. OSB hizmet binası ve sosyal tesisi açılışı. Kuruşlarının yatırımlarının açılışları.

Bir müjdeyi paylaşmak istiyorum, 8 nisan Çarşamba günü bakanlar kurulunda alınan kararla hükümetimiz karasu otomotiv ihtisas endüstri bölgesinin kuruluşu ilan edildi. Hem ülkemize hem şehrimize önemli katkıları olacağına inandığım karasu endüstri bölgesinin kararını onayladım ve resmi gazetede yayınlandı. Hayırlı olmasını Allahtan diliyorum.

Sakarya bizim bu coğrafyadaki bin yıllık varlığımızın özeti ve sembolü bir şehirdir. Sakarya son 200 yıldır bu coğrafyada yaşanan acıların da sembolüdür. Burada Balkanlardan, Kafkaslardan, doğu ve güneydoğunun çeşitli şehirlerinden gelenler geleceklerini burada kurdular. her milletten herkes huzur içinde yaşıyor. Herhangi bir sıkıntı yok. Sakarya Türkiye’nin geleceği için de çok önemli bir model ortaya koyuyor. Sakarya etnik farklılıklar üzerinden siyaset yapmak isteyenlere bunun yanlış olduğunun mesajını veriyor.

Tasavvufta Çoklukta birlik vardır. İşte sizde bu var. Bunun için sizi kutluyorum. Sakarya mezhep farklılıkları üzerinden siyaset yapmak isteyenlere bunun yanlış olduğunun mesajını veriyor.

Sanayi tarım ticarette gösterdiği başarılı ise çalışmanın başarının üretmenin emeğin değerini ortaya koyuyor. Tüm Türkiye’ye mesajını veriyor. Yeni Türkiye’nin inşasını üstleneceği öncü rolle tüm Türkiye’ye mesaj vereceğine inanıyorum.

40 yıllık siyaset hayatımda Sakarya’nın çok önemli rolü var. İstişareler ettik, hayır dualarını alarak bu yola devam ettik. Elde ettiğimiz her başarıda Sakarya bizim yanımızdaydı. Seçimlerde referandumlarda hep yanımızdaydı. Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir oyla bize destek verdi. Sakarya ile aynı dili konuşuyoruz.

Biz birlik diyoruz beraberlik diyoruz. Kardeşlik diyoruz. Bizi bölmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.  Türkiye Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsü, Abazasıyla, Roman ve Boşnağıyla 78 milyonuyla bir olacağız, beraber, kardeş olacağız. Türkiye olacağız.

 

Darbe ve vesayet heveslilerinin üzerine giderken demokrasiyi hakları ve özgürlükleri güçlendirmek için reformları güçlendirmek için, Türkiye’yi büyütmek için çalışırken Türkiye’yi bölgesinde itibarlı bir hale dönüştürmenin çabası içindeyken geziciden paralellere kadar envayi çeşit şer odaklarıyla mücadele ederken sakarya hep yanımızdaydı.

Birileri bugün başkanlık sisteminden endişe ediyorsa bunun tek sebebi vardır. Bunlar artık bu parlamentoya giremeyeceklerinden korkuyorlar da onun için. Sebep bu.

Yeni Türkiye yolunun zor olduğunu meşakkatlerle dolu olduğunu biliyoruz hem içerde hem dışarda önümüze pek çok engeller çıkacak bunu da biliyoruz. 12 yıl önce Türkiye’nin milli geliri, 230 milyar dolardı. Şimdi 840 milyar dolar. Buraya durup dururken gelmedik ki. Çalıştık. Koştuk. Gayret ettik. Buraya böyle geldik. Gezi olayları ve 17-25 aralık darbe teşebbüsleriyle önümüzü kesmek istediler. Çağlayan’daki savcıyı şehit etmelerindeki sebeplerden birisi de budur. Ekonomide yaşanan dalgalanmaların bir kısmı küresel gelişmelerden ise bir kısmı doğrudan bu amaca yönelik. Çözüm sürecini rayından çıkarmak için yapılan girişimleri de bu kapsamda değerlendiriyorum.

Ağrı Diyadin’de askerleri hedef alan saldırıda ülkemizdeki barış sürecini baltalamayı amaçlayan fedakarca görev yapan güvenlik güçlerimize bir saldırıda bulunuldu. Bu saldırıyı huzurunuzda şiddetle kınıyorum. Şu anda çatışmalar hala devam ediyor. 25 terörist, askerlerimize karşı bir çatışmanın içinde. Malum siyasi parti işte bu bölücü terör örgütünün bu eylemleriyle oy toplamanın gayreti içinde. Ben diyorum ki eğer demokrasi diyorlarsa temel hak ve özgürlük diyorlarsa bunun yolu silahtan geçmez. Bu kafayla mantıkla hiçbir zaman bir yere varamazlar. Kimileri hala eski alışkanlılarını sürdürerek şiddet ve silaha sarılarak halkımızın iradesine ipotek koymaya çalışıyor

Vatandaşlarımızın özgür iradesine ipotek koymaya çalışanlara asla müsaade etmeyeceğiz. Askerlerimiz gece gündüz teyakkuz halinde. Halkın güvenliğini sağlamaya devam edecekler. Bütün gücümüzle bunların karşısında duracağız. 7 Haziran’dan önce Türkiye’yi karıştırmak isteyenler her fırsatı kullanıyor ve kullanmaya devam edecek. Bu coğrafyanın mirasını korumaya sahip çıktığımız sürece böyle olacak.

Bu kutlu davanın neferleri olmaktan yüksünmedik yüksünmeyeceğiz. Selahattin Eyyübi’nin, Kılıç Arslan’ın, Osman Gazinin, Fatih’in, Yavuz Sultanın izinden gidiyor olmak bize ancak şeref verir.

Malazgirt’te Alparslan ne hissediyorsa, Çanakkale de Mehmetçik de aynısını hissediyordu.

Yeni Türkiye hedefi bizim kızıl elmamızdır. Kendi tarih ve kültüründen, medeniyetten kopuk olanlar bunu bilemez anlayamaz. Bunlar köksüz,. Bunlar başka yerlerden başka kaynaklardan besleniyor. Bu milletle bunların kan uyuşmazlıkları var. Geçmişte olduğu gibi milletimizi zehirlemelerine izin vermediğimiz için bize kin besliyorlar, bize diş biliyorlar.

Bunlar 70 yılı bulan çok partili siyasi hayatımızın 40 yılını darbelerle, terörle, çatışmayla heba etme pahasına gizli iktidarlarını sürdürmüşler. Şimdi milli iradenin söz sahibi olmasına müsaade etmiyorlar. 

Bunların saldırdığı Tayyip Erdoğan değil, halkın ta kendisidir. Siz onların demokrasiyi, özgürlükleri insan haklarını ağızlarından düşürmediklerine bakmayın bunların demokrasiden anladıkları sadece kendilerinin iktidarda olabilmesidir. Millet yetki verirse. Onların özgürlükten anladığı sadece kendi hayat biçimlerinin egemen olmasıdır. İnsan haklarından anladıkları herkesin kendi çizdikleri sınırlar içinde kalmasıdır. Bunları talep ettiğimizde işin şekli değişir. O zaman azılı faşistleri görürsünüz. Ellerinden gelse size nefes dahi aldırmak istemediklerini görürsünüz.

Şimdi tüm umutlarını doğal afete, ekonomik krize bağladılar. Dünyada Türkiye aleyhine ne olursa ne yapılıyorsa hemen ona sarılıyorlar. Eğer böyle bir gelişme yoksa mektup yazarak lobi yaparak adamlarını göndererek bunun altyapısını oluşturmaya çalışıyorlar. Hayra vesile olduğunuz, hayırlı bir iş yaptığınız yok. Hiç değilse şerrinizi milletten uzak tutun. Bir kez daha ifade ediyorum. Bu yol millete çıkmaz, bu yol milletin desteğini alarak iktidara çıkmaz. Bu yol ancak ve ancak uçura çıkar. Uzağa gitmeye gerek yok. Türkiye’nin son 20 yılına bakın uçurumun dibinde yatan pek isim ve partiye rastlarsınız. 7 hazarin seçimlerinin bir kez daha herkes için dek ve ibret vesilesi olacağına inanıyorum. Millet kendi safında olanlarla kendisine cephe almaları bir kez daha gösterecektir. 7 Haziran’da sadece ülkeyi 4 yıl daha yönetecek kadrosu seçmeyecek, ayrıca yeni Türkiye vizyonu oylanacak.

Mevcut sistem artık bekleme odasına alındı. Şimdi yeni döneme geçişin sancılarını yaşıyoruz. Unutmayın her kutlu doğum sancılı olur.

Yeni Türkiye’nin inşasında bu şekilde oluyor. Yeni anayasa başkanlık sistemi arık tercih olmaktan çıktı zorunluluk oldu. Mevcut sistem Türkiye’yi daha fazla taşıyamaz. Belediye başkanlığı ve başbakanlık dönemimde yaşadıklarım böyle olduğunu gösterdi.”